Кафе муабет

Таа имала 28 години а тој 60 кога се венчале- ова е љубовната приказна на Тито и Јованка Броз!

Љубовниот живот на Тито и Јованка Броз

За време на владеењето на Јосип Броз Тито, било строго забрането да се пишува или зборува за неговиот љубовен живот.

Тито бил обожавател на убави жени, па поради тоа и неговиот љубовен живот многумина го опишувале како бyрен.

Тој официјално имал четири брака а слабост му биле „црнокосите“  жени со изразени обл*ни.

Во многу медиуми може да се прочита дека тој не бил задоволен на свој начин затоа што не успеал да ги помири амбициите со обврските што му ги наметнува семејниот живот.

Неговата последна сопруга која исто така и беше најпозната на јавноста, е Јованка Будисављевиќ. Таа била 32 години помлада од него, а се земале во 1952 година.

Никој не може со сигурност да каже дека првата дама на поранешната држава ја доби претседателската функција, но познато е дека атрактивната црнка е политички активна од својата 17-та година.

И покрај бројните стории, никогаш не било докажано до кој степен Јованка се мешала во државната политика. Никогаш не го споделила својот став за настаните во поранешна Југославија, но сè до својата cм*т тврдела дека го сакала Тито со целото свое срце.

Љубовта на Тито и Јованка, трагично заврши со разделба, а подоцна и со cмpт на доживотниот претседател на СФРЈ.

Тоа остави длабока трага кај Јованка, и по неговата cмpт таа целосно се повлече од јавноста.

Во биографиите на Јованка и Тито, „Со Тито“ од Блажа Мандиќ и „Совладетел на Јованка Броз Тито“ од Александар Матуновиќ, детално е опишана нивната врска, како и предлогот и почетокот на бракот. Матуновиќ бил личен лекар на Тито, а Мандиќ бил близок советник на Тито, кому често и се доверувала и самата Јованка.

 

Јованка го запознала Тито во Дарувар откако ја заменила Даворјанка Пауновиќ Зденка и дошла на нејзино место како секретарка во неговата канцеларија, а деловните односи наскоро прераснале во нешто повеќе и парот тајно се венча во април 1952 година.

Јованка имаше 28, а Тито 60 години.

На Јованка прво и пречеше нивната голема разлика во годините, а Тито беше загрижен поради недостатокот на нејзино образование но набргу ги решија тие проблеми.

Веднаш по венчавката, Тито и обезбеди часови на Јованка на протоколарни состаноци, соодветна облека и часови по странски јазик.

Јованка наскоро се претвори од необразована жена во елегантна и образована дама. Во својата книга „Совладетел на Јованка Броз Тито“, личниот лекар на Тито, Александар Матуновиќ, ја опиша Јованка како амбициозна жена која сакаше да го наследи Тито. Таа нему му ги опишала своите чувства откако Тито ја запросил.

– Непотребно е да кажам, колку бев изненадена и збунета. Па јас бев девојка со патријархални ставови. За мене, разликата во возраста ја исклучуваше мислата за ваква врска. Покрај тоа, јас бев многу убава,  и имав повеќе додворувачи – му рекла Јованка на Александар.

– Животот ми беше тежок, исполнет со cтpec, лични загуби, доживеав секакви нecpeќи и чувствувам дека конечно ќе обезбедам мир и среќа со вас – ова се зборовите со кои Тито ја запросил Јованка Будисављевиќ. До тој момент, двојката беше во врска пет години, но Јованка призна дека сепак била изненадена.

Јованка започнала да работи во канцеларијата на Тито по препорака на неколку негови соработници кои ја опишале како вредна и храбра. Таа имала два ордени за храброст па така убедливо остави зад себе неколку жени кои исто така сакаа да работат во кабинетот.

Сепак, пред Јованка, Тити имаше жена по име Даворјанка Пауновиќ, која време на војничко име Зденка, која наводно била најголема љубов на Тито и единствена за која тој изјавил дека „не може без неа“.

И таа била помлада од него 20 години а починала во 1946 година од тyберкyлоза. Без никаква церемонија, Тито ја за копа во дворот на Белата палата во Белград, длабоко во шумата, каде што се пресели кога заврши војната. Нејзината cм pт силно го погоди, но не и неговите соработници, меѓу кои Зденка имаше лоша репутација, бидејќи сакаше да шефува и да дава остри коментари.

Во медиумите кружат приказни и дека додека бил во брак со неа, тој имал афера со познатата холивудска актерка Софија Лорен која наводно му готвела тестенини, Елизабет Тејлор, и со актерката Џина Лолобриџида.

Последен пат Тито и Јованка биле видени заедно во 1977 година. Непосредно пред тоа, се случил инцидент со неговата 60-годишна масерка Даријана Грбиќ, која била физички нaпa дната од Јованка, но Тито застанал меѓу нив и наводно и yдpил шлaкaница на сопругата. Интересно, Даријана и нејзината сестра Радојка тогаш започнаа да го придружуваат Тито на службени патувања, додека Јованка престана да го прави тоа. И во последните месеци од неговиот живот, масерката беше близу до него.

Таа година, Јованка последен пат се појави во јавноста како прва дама, а потоа, целосно изолирана од сопругот, беше ставен во домашен пpитвop под притисок на соработниците на нејзиниот сопруг, кои ја осудија дека e голема закaна, како и шпиoн и пpeдавник.

Сепак, Јованка се појави на неговиот пoгp*б во 1980 година.

– Господ ми даде прекрасен живот покрај Тито, но колку години добро живеев со него,  уште подолго ме пpoг*нyвaa и мaлтp етиpaa – изјави 30 години подоцна Јованка, која остана без повеќето приватни работи, но и без пензијата на нејзиниот сопруг.

Таа била буквално избркана од домот среде ноќ, и наскоро станала заборавена од сите. Само неколку роднини и неколку пријатели останаа со неа.

Животот на Јованка заврши на 20 октомври 2013 година во Белград и беше примена во болница во катастрофална состојба – дехидрирана, со cpцеви проблеми, слаба крвна слика и рани на грбот од лежење. Утврдено е дека раната на нејзините гради е резултат на paк на кожа и таа почнала да го губи видот и слухот.

foto http://donmarkom.blog/

Јованка беше пoгp*бaна во Домот на цвеќето со највисоки воени почести и во близина на нејзиниот сопруг, од кого, и покрај сè, никогаш не се разведе.

Извор: Мондо.рс

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close