MAMA

Таа е шампион: Ова девојче со церебрална парализа, за прв пат се искачи по скалите.Нејзината насмевка ќе ве освои од прва

Со само ограда од лево  ја задржува, таа го прави секој чекор полека и внимателно сè додека не го достигне врвот

Прекрасно видео беше објавено на Твитер од поранешниот кошаркар Рекс Чепмен.

Девојче кое страда од цеrебрална парализа, за  моментот ги освои срцата на Интернет. Во видеото објавено од поранешниот кошаркар Рекс Чепмен на Твитер, се гледа како таа се качува по скалите.

Држејќи се за ограда од лево се  задржува и полека и внимателно сè искачи по скалите. Нејзиното лице зрачи од радост додека  се искачи .Тоа е таа насмевка!”.

Девојчето им пркоси на сите препреки за да се искачи по скалите и покрај тоа што има церебрална парализа.

.Церебрална парализа е нарушување на подвижноста што особено ги погодува луѓето на многу рана возраст. Преку нарушувањата на мозокот мускулите се ослабнуваат за да извршат каква било функција поврзана со моторот.

Кејти Реншо (11), најголем дел од својот живот го помина во инвалидскa количкa, а неколку месеци таа се прошета на модната недела во Лондон.

Таа има церебрална парализа која што ја нарушува координацијата на мускулите.

Пред три години, Кејти беше во операциона сала околу девет часа, хирурзите ги коригираа стапалата и нозете. Потоа следеше уште eдна операција и минатата година Кејти ги направи првите чекори.

Минатата недела, таа насмеана помина низ модната писта носејќи ги новите креации на брендот Панда.

Tаа користеше помагала за движење, кои беа во функција само како поддршка.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close