Кафе муабет

ТАА БЕШЕ СРПСКАТА СОФИЈА ЛОРЕН: Познатите мажи лудуваа по неа, успеа да стигне до Холивуд и му го скрши срцето на најпознатиот режисер!

Многумина за неа велат дека била скромна, млада девојка која уживала во животот...

Љубица Буба Оташевиќ, родена во селото Љутовница, важеше за една од најубавите девојки во поранешна Југославија која успеа да стигне до Холивуд.

фото принтскрн

Нејзиниот татко бил главен пилот на армијата на Кралството Југославија и бранител на Белград во 1941 година. Тој беше во единицата на полковник Јован Калембер, татко на идното момче на Љубица, славниот кошаркар на „Црвена звезда“, Срѓан.

Таа играше кошарка за Црвена ѕвезда, а нејзиното патување од кошаркарските терени на Мали Калемегдан до Холивуд може да се спореди со најдобрите филмски сценарија.

фото принтскрин

Љубица беше дел од граѓанското општество. Студирала на Филозофскиот факултет, облечена пристојно и модерно. Кога шеташе низ градот со своето момче, кошаркарскиот ас на „Црвената Ѕвезда“, Срѓан Калембер, сите се свртеа кон нив. Успесите во кошарката ги ставија во центарот на вниманието. Тие беа познати како двете „Sвезди“ на дванаесетте.

Нема сомнение дека Љубица Буба Оташевиќ беше една од најубавите, а многумина велат и најубава жена во повоен Белград.

фото принтскрин

 

Ден Тан, пријател на Љубоца, сопственик на познат ресторан во Њујорк  Добривоје Танасијевиќ, се присетува на неа и вели деа во тоа време таа била вистинска атракција, и немало маж кој не бил заљубен во неа.

„Слушнав дека тука нема никој што не е заљубен во неа. Таа не беше таква што одеше со сите. Боб Еванс, холивудски продуцент, ми рече дека Љубица е единствената љубов во неговиот живот и дека тој дури сакал таа да му биде жена, но таа не сакала “.

фото принтскрин

Љубица зборуваше за себе вака: „Не сакав само да станам славна и на тој начин да си го уништам животот, за кој навистина и не се грижев многу, иако тоа се очекуваше од мене“.

фото принтскрин

 

Љубица беше дел од тимот на женската кошарка на „Црвена звезда“ и на националниот тим. Таа играше двапати на Европското првенство (1954 и 1956 година). Дури и додека играше кошарка, Љубица Оташевиќ важеше за фатална жена, пишува порталот Стил.

Многу познати и моќни мажи од тоа време ја гледаа од трибините, на малиот Калемегдан: нобеловецот Иво Андриќ, генералот на ЈНА, Пеко Дапчевиќ, Слободан Пенезиќ Крчун, оперативецот на Удба и директорот на „Авала филм“, Ратко Дражевиќ.

фото принтскрин

 

Иако женската кошарка беше интересна во тоа време, тоа во никој случај не беше доволна причина да се наполнат трибините. Вистинската причина, велат тие, била Љубица. Иво Андриќ наводно бил премногу заглеан за неа, и не само што доаѓал на натпреварите туку и доаѓал на тренинзите.

За неа велат дека таа никогаш не се однесувала како убавица, туку како кошаркар.

Нејзиниот пријател Дан Тан вечи дека сè уште не разбира како момците ја пуштија оваа убавица да ја напушти Србија. Тој додава дека била вистинска дама, убава и без шминка и исклучително згодна.

Воислав-Бубиша Симиќ, музичар, композитор и диригент, свиреше со неговиот бенд на Калемегдан во тие години. Љубица исто така беше дел од оние кои се собираа таму.

„Ја познавам Љубица Оташевиќ како кошаркар. Таа не беше секс бомба. Таа беше само многу убава, млада, здрава девојка. Висока, спортист, се сеќава Симиќ.

По војната, Љубица се гледаше со својот татко само во странство, кога одеше на натпревари со со играчите. Цело време се плашеше од Удба. Нејзиниот чичко беше член на комунистите, па некои веруваат дека тој и помогнал да ја напушти Југославија во 1957 година, кога имала 24 години.

 

фото принтскрин

Напуштајќи ја белградската сцена, таа влезе во Холивуд. Не го совлада филмското платно, но го стори тоа со многу машки срца. Се вели дека само Љубица можела да влезе во просториите на шпанскиот диктатор Франк без да тропне. Во градот Марбела, една улица го носи нејзиното име. Таа беше дел од животот на Марлон Брандо, Роберт Еванс, Кери Грант, Ерлот од Портанова, Шон Конери.

Во Холивуд, таа брзо беше препознаена како дублер на Софија Лорен. Таа стана член на студиото Универзал и Колумбија. Студирала глума во Америка, Англија, Италија.

Многу се зборуваше за нејзината убавина, а некои од тие приказни стигнале и до Ден Тан, кој поради филмското име на Љубица, Љуба Бодин, не сфати веднаш дека е девојчето чии натпревари ги гледаше на Калемегдан.

„Бев во Лондон и ми приоѓа режисер и ми вели, слушај, јас направив филм пред една година и таму беше најубавата жена на светот. Јас велам која? Тој вели играла во „Ѕвезда“, мора да ја познавате – Љуба Бодин. Јас велам дека не ја знам. Како  не ја знаете, сите во Рим ја знаат, двојничката на Софија Лорен.“, вели Тан.

Ден Тана тогаш не ја видел Љубица. Тие се запознале по неколку години во неговиот ресторан во Лос Анџелес, но повторно тој не разбрал за кого станува збор. Таа била во друштво на Боб Еванс, еден од режисерите на „Парамаунт студио“, познат по филмовите од серијата Кум.

 

фото принтскрин

„Одеднаш, 20 папараци на улица. Излегувам надвор, прашувам што е ова, велат тие, па Софија Лорен е тука. Боб Еванс подоцна ми рече дека е страшно заљубен, но не знаев дека е истата личност. Мислев дека тоа е Софија Лорен, таа замина и толку беше.

Врската на Љубица со актерот и продуцент, Боб Еванс, беше сериозна, но нагло беше прекината.

 

фото принтскрин

 

За време на една посета на Белград, Љубица Оташевиќ престојуваше во хотел и плачеше во нејзината соба поради разделбата со Еванс. Одлуката, велат тие, ја донела таа затоа што не можела да има деца.

Таа ја откажа соработката со Холивуд. Таа одби да работи како резервна копија. Како што објаснила, таа не сакала да ја принудуваат да снима сцени што некој друг ги одбил. Беше свесна дека камерата не ја сака, но мажите ја сакаа.

 

фото принтскрин

Така беше дел од филмот Љубов и мода, во кој таа играше стјуардеса.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close