Новости

СТАТУС ЗА ЏЕЈ КОЈ ГИ ЗАПАЛИ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Беше нашиот милионер од кал, последниот шмекер кој знаеше вистински да љуби!

Емотивен статус на Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ за Џеј Рамадановски

Вчера на 57 годишна возраст почина популарниот пејач Џеј Рамадановски.

 

Фановите, пријателите и колегите од естрадата се збогуваат со него, а сега со емотивен пост од него се збогува и водителката, писателка и сликарка Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ која објави емотивен пост на социјалните мрежи.

Таа јавно сподели што направила веднаш откако дознала за тажната вест.

 

„Излегов на улица од неделниот семеен ручек, веќе се стемнуваше, дуваше страшен ветер, кој ми ја тргаше капата од глава и ми ги сушеше солзите кои одеднаш почнаа да течат непрекинато по моето лице, и како некој да ми притисна натопен сунѓер на моето срце, оставив се да оди по свое, улиците беа празни, бевме само лисјата и јас, и тој ветер кој дуваше, и тивко си ја пеев песната на Џеј „Недела“ и размислував за тој мал голем живот.

 

За него, што лебдеше над Белград попладнево, можев да го слушнам неговиот глас и неговата смеа, и помислив на нашиот милионер од калта, на просторијата Доркол од која наставникот го однесе на училиште, тој мал стројник, неколку години помлад од нас, кој беше дел од нашиот живот, растејќи во Првата белградска гимназија, и размислував за таа судбина и како тој ја надрасна и како подоцна стана поголем од животот, и како замина во недела, како во песната, оставајќи ни некое недоречено чудо и меланхолија.

 

И тогаш сфатив дека не плачам само поради заминувањето на последниот шмекер на Доркол, туку дека моите тивки солзи беа ненадејна длабока тага за нашата младост, за смеа и хумор во кафулињата Доркол, или покрај базенот крај реката, на децата кои се кикотеа на трамваите, на момците кои ги полираа своите италијански чевли со истиот жар со кој подоцна го галеа својот прв голф, тоа беше длабок писок за сите оние моменти кои не дозволуваше да ги заборавиме, за сите оние „соби со поглед кон тебе“, за сите оние „Љубовни сонца“.

 

Тој ги спои центарот на градот и периферијата, ракијата и шампањското, малото и големото, смешното и тажното, тој покажа како е да се има па да се нема и да не беше тој, никој од овие обични момци никогаш немаше да знае дека е добро дури и само во кафана, – да се сака, и да се страда, да се праша „Каде да одам сега, моја розо“.

И тогаш, тој не направи и нас девојките некако посебни.

 

Ние бевме тие рози, девојки, сакани, тие мали сонца. Пееше за нас, за тоа како беше порано и за тоа како, можеби, зад некој кариран чаршав, може да биде повторно исто, романтично и неутешно.

Размислував како тој нè направи подобри луѓе без да знае за тоа – И тогаш се насмевнав “.

ДЕВОЈКАТА ВО КОJA БЕШЕ ЗАЉУБЕН

 

Џеј беше познат дека ужива кога е во женско друштво, во животот сакаше само една жена, тоа беше неговата Нада која му беше најголема поддршка во животoт.

 

 

Но исто така Џеј беше заљубен во една црнокоса по име Дубравка која глумеше во неговиот спот, но за жал прерано замина од овој свет.

Судбината како да сакаше Џеј повторно да се сретне со девојката која со денови ја оплакуваше, за оние кои малкумина ја знаат оваа приказна ви ја споделуваме.

 

Убавицата од спотот “Gde ću sad, moja ružo” во која Џеј Рамадановски со години бил заљубен починала пед пет години ненадејно на свои 44. години.

Фолк пејачот со денови бил во шоk и плачел кога слушнал дека починала Дубравка која глумеше во неговиот спот “Gde ću sad, moja ružo”, буквално занеме откако слушнал што се случило со девојката во која бил вљубен со години.

 

– Неколку дена пред тоа зборував со еден нејзин пријател и реков дека баш сакам да ја видам, и дека е убеден дека со нејзината убавина и сега ќе го остави без здив.

И еве што се случи. Со денови ми беше тешко, малку и плачев. Дури и се напив лек за смирување кога слушнав дека од нигде никаде починала.

 

Дубравка беше една од најубавите девојки во градот, изјавил пред неколку години Џеј кој откри дека Дубравка имала посебно место во неговото срце.

Џеј зад себе остави две ќерки – Ана и Марија

 

И додека едната од неговите ќерки, Ана јавноста имаше можност д аја запознае по скандалозниот брак со популарниот пејач Адил, помалата жерка на Џеј, Марија ретко се појавува во јавноста.

 

Тој во една прилика изјави дека Марија не се занимава со јавна работа, туку завршила училиште за нега и убавина, и дека до сега има шминкано многу јавни личности.

Како што покојниот пејач зборуваше, Марија физички потсетува на мајка и, но карактерно е на него.

 

Освен тоа, талентрана е и за музика, но се уште не изразила желба да го наследи својот татко.

 

 

Во продолжение погледнете уште неколку фотографии од Марија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close