Кафе муабет

Со години не зборува со нејзиниот татко: Ана Кокиќ не може да му прости заради ова

Таткото на Ана со години работи на пазарот во Коњарник, каде што има пулт со козметика и хемикалии за домаќинството....

Пејачката Ана Кокиќ скоро 20 години не разговарала со нејзиниот биолошки татко Стеван Кокиќ, кој еднаш призна дека ќе даде сè за да се смири со својата ќерка.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

Таткото на Ана со години работи на пазарот во Коњарник, каде што има пулт со козметика и хемикалии за домаќинството.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

– Мило ми е што дојдовте. Еве, денес е годишнината од смр-тта на мајка ми, бабата на Ана. Бев на гробиштата со брат ми. Никој не се појави од нивна страна. Ништо не се сменило. Гледам дека дефинитивно нема ништо од помирувањето. Бев упорен да ја добијам Ана. Ја повикав неколку пати, но таа не ми одговори, и испратив и пораки, но таа не ми одговори. Отидов чекор подалеку и се јавив на мојата поранешна сопруга, но таа ми рече да не се јавувам залудно затоа што ќерка ми не сака да чуе за мене. Ја спуштив слушалката бидејќи сфатив дека нема смисла да се обидувам понатаму. За жал, така е – рече очајниот Стеван за српските медиуми.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

Таткото на Кокиќ тогаш истакна дека сè може да биде поинаку ако неговите ќерки Ана и помладата Маја сакаат да ја слушнат неговата страна од приказната, но тие никогаш не му дадоа можност да разговараат и да им објасни сè.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

– Жал ми е што се така остана. Приказната на нивната мајка многу влијаеше врз нив. Не ми пречи, мајката е мајка, го разбирам сето тоа, но можевме да седнеме да разговараме, да ги слушнеме сите страни и да решиме сè. Се обидов, времето ќе покаже сè – продолжува Кокиќ, кој страда затоа што досега не ги запознал неговите внуци.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

– Фала му на Бога, мојата ќерка има две девојчиња и тие ќе пораснат. Животот пишува романи. Ана е моја ќерка и ја сакам најмногу на светот. Го признавам мојот дел од вината. Јас сум виновен и жалам за сè. Секој би сакал да го врати своето семејство, нормално и јас. Но, ако и другата страна ја кажеше вистината, многу ќе се сменеше – заклучува Кокиќ, кој го изгуби семејството поради алкохол и коцкање.
Во интервју за „Курир“, таткото на Ана Кокиќ, Стеван откри во тоа време дека бил во затвор под сомнение дека учествувал во убиство.

фото Инстаграм/ Ana Kokic

– Доживеав непријатност што ќе ја паметам додека сум жив. Кога возев такси пред дваесет години, ми се случи необична ситуација. Го возев момчето што го изврши убис-твото. По неколку дена ме уапсија и мене. Лежев во затвор  еден месец се додека не се докаже дека не сум виновен. Тоа беше непријатно искуство.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

-Трагите останаа во моето возило бидејќи тоа момче украде слика, па бојата од таа слика падна и отпечатоците останаа кај мене во автомобилот. Полицијата ме контактираше, не знам ни од која причина. Бев на судење и ја кажав вистината. Јас навистина го возев и не знаев што прави. Јас ја завршив мојата работа. Го транспортирав човекот што го стори тоа злосторство, но не бев упатен во тоа. Не лажам, секогаш искрено го кажувам она што го мислам. Фала му на Бога готово е – вели Кокиќ.

Во тоа време, Ана не сакаше премногу да коментира на оваа тема.

фото Инстаграм/ Ana Kokic

– Не сакам да зборувам за тие работи затоа што сами ги решаваме, во кругот на семејството. Не знам дали е лесно да се прости, но тешко е да се заборави – рече еднаш пејачката.

фото Инстаграм/ Ana Kokic
фото Инстаграм/ Ana Kokic

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close