Кафе муабет

Сопругот на Карлеуша ја заврши кариерата и сега е „пензионер“: Еве што работи Тошиќ- заработува милиони

Стана фудбалски менаџер...

Душко Тошиќ, сопругот на поп ѕвездата Јелена Карлеуша, неодамна престана професионално да се занимава со фудбал и стави крај на кариерата, па сега заработува на друг начин.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Тошиќ кариерата ја заврши во Турција, иако сакаше тоа да биде во Црвена звезда, како што изјави, сепак судбината сакала да биде поинаку, па уште пред крајот на професионалната кариера започна уште еден „бизнис“.

фото инстаграм/Душко Тошиќ

Сопругот на Карлеуша веќе неколку месеци е фудбалски менаџер и заработува од процентот на трансфери, односно продажба на играчи.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Иако ја промени „професијата“, Тошиќ не е стациониран во Србија, но сега има повеќе време да поминува со семејството, а често патува и преговара со потенцијалните клубови на своите играчи.

Фото Инстаграм/ Душко Тошиќ

Платата на фудбалските менаџери варира, а како што Душко се покажа успешен и веќе имаше голем трансфер, пари не му недостасуваат.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Овој пат станува збор за фудбалер Миралем Пјаниќ, поранешна ѕвезда на Барселона и Јувентус, кого Тошиќ го доведе во Бешикташ.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Фудбалските менаџери имаат „свои“ играчи, за кои од сезона во сезона преговараат со клубовите и им ја обезбедуваат најдобрата деловна можност, односно клубот во кој ќе ја продолжат кариерата.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Од вкупната сума на продажба на играчи, која зависи од побарувачката и успехот на фудбалерите, дел од парите одат кај менаџерот, а како што велат добро упатените, од еден трансфер може да заработи од неколку десетици до стотици илјади, а можеби дури и милиони евра.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

– Секој почеток е тежок, како и во менаџерската работа. Влегов во костум без официјално да ја завршам кариерата. Еве како се случи. Имав неколку понуди летово, но го чекав Бешикташ. Сакав да ја завршам кариерата во само два клуба – или во Црвена звезда или во Бешикташ – изјави претходно Тошиќ и додаде:

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

– Во Турција е намален бројот на странци и чекав да се зголеми квотата. Седам во Истанбул со тренерот на Бешикташ, Серген Јалчин и чекам да се отвори место за странец. И тој ме прашува за играч од средниот ред.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

– Веднаш ми текна на Пјаниќ, стапувам во контакт со неговиот агент Нермин Џенгис и го завршивме трансферот буквално за неколку минути.

Фото Инстаграм /Душко Тошиќ

Тренерот Јалчин не можеше да поверува дека го доби играчот на Барселона. Беше зачуден – изјави претходно Тошиќ.

фото Инстаграм/Јелена Карлеуша

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close