Кафе муабет

„Сопругата на Шабан ги земаше вреќите полни со пари“ Менаџерот откри тајни кои јавноста не ги знаеше!

Никола Иџан во една прилика кажа дека сопругата на Шабан, Гоца се мешала во кариерата на нејзиниот сопруг...

Еден од најпознатите менаџери Никола Иџан пред извесно време откри многу детали за животот на познатите пејачи со кои соработувал. Тој остана запаметен како човекот кој ги организираше турнеите на Шабан Шаулиќ и Тома Здравковиќ.

фoto Инстаграм/Илда Шаулиќ

Никола Иџан во една прилика кажа дека сопругата на Шабан, Гоца се мешала во кариерата на нејзиниот сопруг.

– Јас и Гоца се запознавме неодамна и тогаш таа ми рече: Се сеќаваш ли кога ми даде вреќи со пари? Јас доаѓам на турнеја а ти ми даваш вреќа пари … Се разбира дека се сеќавам! По настапот доаѓаше Гоца и и давав пари. Не се мешаше многу, туку доаѓаше само по пари. Да бидам искрен, Гоца успеа да заштеди многу за децата и да им обезбеди се што им е потребно. Шабан е боем, а Гоца способна, претприемничка жена!  – рече еднаш Никола Иџан.

фoto Инстаграм/Илда Шаулиќ

Тој тогаш откри и дека од популарните пејачи Шабан најмногу заработувал, а неговите вреќи со пари биле најтешки.

– Секако Шабан! Во тоа време бев познат како Босанец кој носи пари во вреќи. Шабан ги полнеше сите места каде што ќе се појавеше, пренесува „Скандал“.

Фото Архива

Југословенските статистичари тврдат дека сте заработиле околу 2.000 милиони динари во вашата кариера. Веројатно е тешко да го признаете тоа. Луѓето се љубоморни?

„Правото да ви кажам, мислам дека имало околу илјада од нив во изминатите 12 години, а можеби, како што велите, кој го знае тоа, парите доаѓаат и одат. Ги добив во неколку наврати. Имам големо семејство, треба да и помогнам. Знаете ако не би го сторил тоа. Јас би бил најлош на светот.

Фото Архива

„Некои работи треба да се разберат: не сум платен од буџетот, од ‘некои’ пари, парите што ги добивам се од распородадени арени. Кој е најдобар, најпосакуван на пазарот, постигнува највисока цена.

Во едно интервју во 1981 година за Југопапир Шабан открил дека има поголема заработка од Здравко Чолиќ, Бјело Дугме и Крла ЗАЕДНО !?

Фото Инстаграм/ Илда Шаулиќ

Дали од „тезга” заработувате 3 милиони динари за 3 песни?

„Тоа е чиста лага што секогаш ме вознемируваше, јас секогаш пеам 5-6 песни, не можам да го скратам задволството на луѓето…

Со години компонирате без да ги познавате нотите …

„За жал, така е јас сум наивен сликар, ветувам, ќе научам штом ќе ми се пружи можност …”

Фото Инстаграм/ Илда Шаулиќ

Што и да напиште и испеете се се позлатува?

„Да, така може да се каже. Иако ми се чини дека во 70-тите години, плочата „Илиџа“ остана без злато, а имаше неколку стотици примероци.“

Колку златни плочи имате?

„Па, да видиме … Некаде околу 40 или 50!”

Фото Инстаграм/ Илда Шаулиќ

Песната “Дојди да остариме заедно” беше продадена само до 78 години во 400.000 примероци, а досега?
„Продадени се околу 500.000 плочи, а касетата околу 200.000 – 300.000, ЛП плочи се продадени околу 300.000. Тоа е апсолутен рекорд во историјата на југословенското диско производство.“

За потсетување, Шабан погина пред две години во тешка сообракајна несреќа а беше погребан во Белград, во Алејата на заслужните граѓани.

Фтоо Архива

„Кралот на народна музика” беше погребан со звуците на песната „Не плачи, душо”, која е посветена на неговата сопруга Гордана. Песната на хармоника ја свиреше Александар Софронијевиќ.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close