Кафе муабет

“Смр.ттa на Видоје ми беше лекција, имавме договор”: Николина Пишек откри како се снаоѓа како самохрана мајка- повеќе го нема овој луксуз

Призна дека не и е лесно...

Пред неполна година водителката Николина Пишек го загуби својот сопруг, Видоје Ристовиќ.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Најболно ми е што Уна го загуби својот татко, а јас личноста со која планирав да бидам цел живот. Се друго е апсолутно неважно – изјави водителката која на социјалните мрежи се прости од сопругот со емотивна порака која растажи многумина.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Николина сега за прв пат јавно проговори за договорот што го имала со сопругот пред неговата смрт, како и за придобивките во кои уживала додека тој бил жив.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Николина јавно призна дека имала договор со Видоје, а неговата смрт и била лекција:

фото инстаграм/Николина Пишек

– Оваа ситуација ме научи многу. Можеби бев повеќе склона да ја закопам главата во песок, да ја следам линијата на најмал отпор, да живеам во зоната на удобност кога е работата во прашање. Одбив многу понуди, навистина не морав да работам. Имено, јас и мојот сопруг се договоривме повеќе да се занимавам со детето, семејството и организацијата на преселувањето. Не сакавме нашето дете да го одгледуваат дадилки, а бидејќи Видоје работеше многу, јас бев тука за нашата ќерка. Тоа беше нашиот договор, кој, за жал, се покажа како меч со две острици – рече Пишек и призна дека сега по неговата см.рт се е сменето, како и дека повеќе го нема луксузот да може да избира работни места:

фото инстаграм/Николина Пишек

– Порано имав привилегија да одмерам колку од моето време сакам да инвестирам во некој деловен проект, колку од тоа време можам да одземам од семејството, а сега веќе го немам тој луксуз. И некако најдов сила и време за се. Ужасно е тешко, но се може да се постигне. Мора да биде така – додава Николина.

фото инстаграм/Николина Пишек

Николина за прв пат кажа и како се чувствува како вдовица:

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Сфатив дека кога треба, можам многу. Отпрвин се плашев дека сега по втор пат ќе одгледувам дете сама, без татко. Имав дупка во кариерата и одеднаш се најдов на патот кон бездната, каде што не знаеш каде ќе застанеш, дали воопшто ќе застанеш и колку длабоко ќе паднеш. Се будев ноќе во страв. И сега живеам од ден на ден. Во вакви животни ситуации не смеете да гледате на врвот на планината што треба да ја искачите, туку на вашите нозе. Качувајте полека, надминувајте ги пречките, една по една, и тргнете ги од патот. И по некое време погледнете наназад и видете колку многу сте поминале. Навистина е така. Ако поставите премногу амбициозна цел и гледате само кон неа, ќе бидете далеку, далеку од неа. За мене целта ми е уште многу далеку, но веќе поминав многу, па знам дека можам, знам дека има начини, има решенија и секогаш нешто се отвора. Не е се така безнадежно како што изгледа на почетокот – рече Пишек.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Да потсетиме, Николина е мајка на две девојчиња. Во улога на мајка за прв пат се оствари на многу млада возраст, на 21 година, кога беше во емотивна врска со истакнатиот новинар Марко Цигој, еден од првите писатели на загрепски Глобус и син на познатиот оперски пејач Крунослав Цигој.

фото азра.ба

Постарата ќерка Хана Леонарда веќе има 25 години.Хана има 25 години и неодоливо потсетува на мајка си, а Николина ја доби во долгогодишната врска со хрватскиот новинар Марко Цигој.

фото инстаграм/Хана Цигој

Сепак, љубовта кон медиумите не ја наследила ниту од мајка и ниту од татко и. Таа одлучила да студира медицина, и неодамна заврши на Универзитетот во Единбург.

фото инстаграм/Хана Цигој

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close