Новости

СКАНДАЛ: Свекорот на Николина Пишек удри по водителката, син ми починa а таа бара пари- откри што се случувало пред смрттa на Видоје!

Николина е шокирана од оваа изјава на Миша Гроф...

Таткото на починатиот историчар на уметност Видоје Ристовиќ, Виктор Ристовиќ, попознат како Миша Гроф, за српските медиуми откри нови шокантни детали за неговата снаа Николина Пишек.

фото инстаграм/Николина Пишек

Имено во медиумите излезе веста дека тие не се согласуваат најдобро а сега тој ја обвини водителката дека и се важни само парите, а причината е нејзината алчност.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Според него, Николина инсистирала што поскоро да ја доврши куќата што ја градат, бидејќи нејзиниот прв приоритет е да си обезбеди удобен живот.

фото инстаграм/Николина Пишек

Во својата исповед за српска Република, Миша Гроф вели дека Видоје постојано и праќал пари на Николина за да располага со нив, дека го издржувал целото нејзино семејство и дека Пишек сега се обидува да продаде се што постигнал уметникот само за да добие дополнителни пари.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Николина е болна жена. Таа жена повторно дојде во Белград само за пари. Дојде да ја доврши куќата, не чекаше ни 40 дена да се одбележат од син ми. Нејзе ѝ беше важно само куќата на која работеа да е завршена. Таа рече дека Видоје би го сакал само тоа најмногу на светот. Се обидов да и објаснам и да и речам: „Николина, син ми не се олади, не стигна официјалната обдукција, а ти би сакала пари за куќата! Таа куќа за која инсистираше да се доврши, таа го уби“. Таа бара тетратки во кои водел евиденција. Тој сакаше да има увид во сè. Битно е што е потрошено, што е важно што умре Видоје. Првата сопруга на Видоје Лана е магија од жена. Таа доаѓа да ме посети, а Николина само ја влече за ракав за да и прави друштво. Што друго да прави кога ќе дојде во Белград – вели Миша.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Во грозоморната исповед, тој открил дека Николина Пишек управувала со парите додека Видоје бил жив, бидејќи тој и праќал пари на сметка во Хрватска. Тој исто така тврдеше дека неговиот син го издржувал целото семејство на Николина.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Видоје преку банката ги префрлил сите пари на сметките на Николина. Имаше на располагање, трошеше колку сакаше. Во ова невреме не доаѓа предвид да се изградат толкави куќи и да се вложат пари во стотици квадрати. И на син ми му дадов пари, но не сметав дека ќе потроши се без ограничувања. Градат замок, покојниот Туѓман немал толку куќи. Имам изводи од банка и гледам како син ми испраќал пари во загрепските банки. Тоа се ужасно големи суми. Ги имам и сите фази од работите на таа куќа што ја изградија. Само дневната соба има 200 квадрати, има спортски сали, базени и чуда. Замислете кога Видоје купи автомобил за неа и нејзиниот брат, кој ништо не прави! Тој е најголемиот неработник, син ми го издржуваше целото семејство! Знајте дека ум-рев денот кога син ми почина – вели Виктор.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Тоа што Николина мисли дека може да ја продаде колекцијата на мојот покоен син беше голема грешка.

И татко ми беше колекционер и јас тоа го правев цел живот, па Видоје, а сега се прави паметна и сака се да уништи. Еве да откриеме, целата колекција на мојот син ќе оди или во Историскиот музеј или во Музејот на применета уметност. Слушнав и дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, сака да ја направи железничката станица музеј на градот Белград и сите аманети ќе бидат таму. Ќе се направи предлог. Ќе го дадам комплетот. Николина се гледа со луѓе само за да види колку пари може да земе за слика. Видоје го обиколи светот купувајќи уметност. Каков начин е да се направи тоа.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

-Што се однесува до законската поделба на имотот, имам внуци и се ќе решам како што треба. Тие ќе бидат обезбедени засекогаш, бидејќи Видоје и испратил 12.000 фунти на ќерката на Николина во Лондон да студира. Ќерка од првиот брак. Ќе им помогнам на овие две убави девојки. Како сопруга, дел од куќата може да оди кај неа, за што Видоје повторно дал пари. Николина од мене може да добие само добри совети и да си ги задржи ќерките. Може само да се надева на останатото.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Не би сакалa да се спуштам на неговото ниво. Тоа не е мој дискурс. Едноставно се срамам наместо него – изјавила Николина.

фото Ata Image

– Жал ми е што и во овие моменти не го почитува достоинството на своето семејство и на својот покоен син, па ни самиот себе. Не очекувам ништо од него освен да се почитува законот, што е многу јасно – додаде таа за „Информер“ по обвинувањата на свекорот.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Не може да го преболи…

Наспроти неговите тврдења, неодамна пријателите на Николина истакнаа дека таа не може да се помири со загубата на својот сопруг.

Фото Инстаграм/Николина Пишек

Иако се трудеше некако да ја надмине трагичната загуба поради ќерките кои моментално и се единствена утеха, во последно време се допира до неа, а таа со денови е неутешна. Како што вели нејзин близок извор, особено ја згрозиле резултатите од обдукцијата на Видоје, за кои слушнала од новинарите.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

– Веста дека Видоје почина и начинот на кој тоа се случи ја шокираше Николина во првиот момент толку многу што не знаеше каде се наоѓа. Погребот и сите тие настани поминаа низ некакво лудило за неа, едноставно како да е друга личност. Иако многумина коментираа дека не личи на класична ужалена вдовица, таа ја понесе тагата со себе достоинствено, како и секогаш. Меѓутоа, кога погребот завршил и се вратила во Загреб, се се собрало. Иако нејзината ќерка и е голема утеха и многу и значи да биде до неа, таа е многу тажна. Постојано плаче и ги гледа заедничките слики со Видоје. Тие спомени и значат многу. Најтешко и паѓа помислата дека сега нема на кого да се потпре, како што беше случајот кога Ристовиќ беше жив – вели изворот.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Нејзините пријатели најмногу ги плаши тоа што секој ден гледа слики од гробот на Видоје, како и неговиот погреб и цвеќињата кои ужаленото семејство и пријатели ги донеле на погребот.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

-Веднаш по погребот, се вратила на гробот на сопругот, Николина побарала од пријател кој ја држел за рака да не падне за да ги фотографира цвеќињата и венците со телефонот, за да ги има тие фотографии.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

-Постојано ги гледа тие слики од венци, букети. Тоа е толку шокантно. Само плаче и му зборува на Видоје. Тоа навистина ја скрши. Иако пријателите ја советувале да ги избрише тие слики, бидејќи состојбата и се влошува, таа не сака да слушне за тоа. Таа е многу повлечена, не загрижува сите. Наскоро ќе поминат 40 дена, веројатно после тоа ќе се нормализира. Мора, ако ништо друго, тогаш барем поради децата, кои се многу приврзани за својата мајка. Ги прекина сите работи на новата вила во Загреб, ништо не и е гајле и воопшто не сака да се занимава со тоа. Ништо не и е важно сега штом го нема Видоје – заклучува изворот.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Да потсетиме, сопругот на Николина Пишек, историчарот Видоје Ристовиќ, ненадејно почина на 44-годишна возраст во салон за масажа, а конечно е направен токсиколошки наод за да се утврди причината за смртта.

ФОТО: Николина Пишек / Инстаграм

Во вештачењето на Институтот за судска медицина, Медицински факултет во Белград, е утврдено дека смртта на Ристовиќ настапила на 8 мај 2022 година во 00,22 часот поради воспаление на срцевиот мускул, најверојатно од вирусно потекло.

фото инстаграм/Видоје Ристовиќ

Со хемиско-токсиколошката анализа е утврдено дека Ристовиќ во моментот на смртта бил во состојба на тежок алкохолизам, со 2,83 промили алкохол во крвта. Утврдено е и дека конзумирал лекови од групата седативи кои не биле во токсична концентрација, односно не биле во концентрација што може да предизвика смрт.


Во анализата не е откриено присуство на наркотици и други недозволени психоактивни супстанци (кокаин, хероин, амфетамини, МДМА и други). Комисиското вештачење го извршија тројца вештаци, специјалисти по судска медицина.

 

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close