Кафе муабет

СКАНДАЛ: Емина Јаховиќ пресече- ќе го тужи Мустафа за неплаќање алиментација- не платил ниту здравствено осигурување!

Пејачката гневна на поранешниот сопруг...

Пејачката Емина Јаховиќ во последно време повторно е во центарот на вниманието откако се дозна дека нејзиниот поранешен сопруг, познатиот турски пејач, Мустафа Сандал не плаќа алиментација.

Наводно Мустафа и должи на Емина 15.000 турски лири (околу 1.700 евра), за нејзините трошоци и 10.000 за нејзините синови (1.130 евра).

Емина Јаховиќ (39) законски ќе бара правда затоа што нејзиниот поранешен сопруг Мустафа Сандал не плаќал алиментација за неговите синови Јаман и Јавуз 26 месеци.

Емина истакна дека нема да го прифати фактот дека Мустафа не ги исполнува своите обврски и она што тој се обврза да го покрие, кога станува збор за трошоците.

– Освен алиментација, Мустафа не ги плати ниту трошоците за летен одмор, изнајмување возила и плата на возачот, што се и негови обврски, склучени со договорот што го имаа кога го решија прашањето за алиментација и трошоци – вели извор близок на парот.

– Во Турција се прошири приказна дека Мустафа не ги исполнил своите обврски само два месеца, поради пандемијата на коронарниот вирус. Сепак, сето тоа траеше 26 месеци, а тие се разведоа пред 32 месеци. Значи, голем дел од тој период сите трошоци паднаа на Емина. Таа нема да го прифати тоа – вели изворот.

– Не зборувам за личност чија финансиска состојба не е добра и која е во неволја. Сè во животот е за нас луѓето. Ако еден ден ако неговата финансиска состојба е лоша, ќе работам и за него. Но, знам дека не е. Правда има кога станува збор за мајчинството и татковството, како и за сите работи во животот. Целата моја борба не е само за мене, туку за оваа скала на правда да работи во полза на сите жени во оваа ситуација – рече Јаховиќ.

Да потсетиме, Емина и Мустафа се разведоа во 2018 година.

– Мустафа не плаќаше алиментација за нашите синови Јаман и Јавуз повеќе од две години. Сите одговорности ми преминаа на мене. Требаше да купи куќа во Белград, но не го стори тоа. Имавме и договор за покривање на детското здравствено осигурување. Денот кога се чувствував најлошо беше кога ги однесов децата на лекар и дознав дека не им е платено здравствено осигурување – изјави неодамна пејачката.

Инаку пред неколку дена пејачката организираше забава со своето најблиско семејство по повод 9-от роденден на нејзиниот помлад син Јавуз.

Со оглед на епидемиолошките мерки што важеа во Турција, каде Емина живее со своите синови, пејачката, за разлика од претходните години, реши да направи мала семејна забава.

foto instagram

Братот на Емина, Мирза и неговата сопруга Душица, исто така присуствуваа на прославата.
Гордата мама сподели фотографии од прославата на својот Инстаграм профил, и на кратко напиша во описот:

foto instagram

-Среќен роденден на Јавуз. Девет години.

Она што многумина го забележаа е дека поранешниот сопруг на Емина, таткото на Јавуз, Мустафа Сандал, недостасуваше на фотографиите од прославата. Дали Мустафа бил присутен, Емина засега не открива.

Емина наводно веќе не е во толку добри односи со поранешниот сопруг Мустафа Сандал.

„Ако тој навистина не сака да ги исполни своите обврски, и покрај тоа што може да си го дозволи тоа, мислам дека треба да им ги објасни своите причини на своите деца, а не на мене. Ако заедно ги доведовме децата на овој свет, наша должност е да се грижиме и за нив заедно “, заклучи Јаховиќ за Story.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close