Дом и семејство

Сите мислеа дека живеат како во бајка но ова е вистината Сузана Јовановиќ прозборе за бракот: “Сите ме осудуваа поради одлуката да се мажам”

Денес е во хармоничен брак со Саша Поповиќ...

Сузана Јовановиќ и Саша Поповиќ се заедно повеќе од две децении и уживаат во хармоничен брак. Но иако сите мислат дека парот никогаш немал потешкотии, сепак, не беше секогаш лесно а тоа го признава и самата Сузана.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

Како што неодамна откри пејачката, првиот брак во кој стапила на многу млада возраст ја чинел многу.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

Сузана признава дека поминала низ период на осуда од околината, погледи полни со презир… За среќа, од таа приказна успеа да излезе како победник и на својот син Даниел да му обезбеди добро детство и добро да го воспита.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

– Најубав дел од тој период е мојот син Даниел, на кој сум многу горда. Горда сум и на себе затоа што успеав да го протуркам тој тежок и многу лош период на мои плеќи. Моите родители многу ми помогнаа да го воспитам син ми. На млада возраст брзав да се омажам и не се каам само поради Даниел – изјавила Сузана.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

По разводот со првиот сопруг, хармоникашот Раде Здравковиќ, Сузана се вратила кај родителите, а потоа среќата и се насмевнала и во животот на пејачката го донела Саша Поповиќ.

фото нстаграм/Сузана Јовановиќ

– Разводот беше страшен, тоа е мала средина, сите те осудуваат. Прво ме осудија што се омажив млада, а потоа што се разведов млада. Тешко ми беше да го поднесам сето тоа. Имам среќа што ме поддржаа моите родители – изјави Сузана.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

‒ Боже, ти благодарам што го испрати Саша Поповиќ во мојот живот, никогаш нема да заборавам кога ми рече да се преселиме од изнајмениот стан со Даниел во неговата куќа. Се преселивме кај Сале и го запишав син ми на училиште во Нов Белград. Оттогаш започнува нашата бајка која трае 23 години.

фото инстаграм/ Сузана Јовановиќ

– Ми кажа дека многу му се допаѓаат моите очи и насмевка. Дека чувствува дека сум благородна, дека сум добра личност и добра мајка. Секогаш кога ме гледаше бев насмеана и расположена. Никогаш не кукав на глас, ниту денес. Никогаш не сум зборувала јавно за мојата болка и мојата тага. Се затворив во четири ѕида, плачев и туркав – заклучила сопругата на Саша Поповиќ.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Иако со децении е во хармоничен брак со Саша Поповиќ, на пејачката повремено и се враќа минатото, па неодамна излезе во јавноста стара исповед на поранешниот свекор на Сузана Јовановиќ, која секако не и ласка.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Таткото на Раде Здравковиќ, поранешниот сопруг на Сузана, Жила Здравковиќ, во својата исповед не го криеше непријателството и гневот кон познатата пејачка.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

-Син ми и таа се запознале во кафеана, додека настапуваа, но сето тоа беше набрзина. Пред неа Раде имаше прекрасна девојка, многу убава, добра, од убаво семејство. Случајно токму тогаш се скарале и така Сузана влета во неговиот живот. Не поминаа ни петнаесет дена, тие веќе беа во брак. Додека не почна да живее со нас тие 15 дена беше прекрасна, а после тоа… имаше се и сешто.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

– Беше многу љубоморна. Никогаш не се караа во наше присуство, но лошите односи не можеа да се сокријат. Тие често спиеле во посебни соби. Кога е расположена, зборува со нас, кога не е, се однесува како да не постоиме. Никогаш ништо не му зготвила на Раде, јаделе по кафеани. За да направам свадба, продадов трактор, а подоцна не видов ниту еден динар од таа свадба – рекол поранешниот свекор на Сузана Јовановиќ, додавајќи дека немал никаков контакт ниту со нејзините родители и дека тој мисли дека нејзината мајка имала големо влијание врз тој брак.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

– Тоа го потврди и самата Сузана, по голема расправија кога дојде да го замоли Раде да се смират. Таа се правдаше дека се ќе беше совршено доколку не ја слушаше мајка си. Една вечер сакала да го напушти Раде откако тој отишол на работа, но за среќа Раде се вратил бидејќи заборавил некој инструмент и ја сретнал Сузана среде ноќ на раскрсницата. Наводно, тргнала кон пругата, да се фрли под воз. Едвај ја намоли да влезе во кола, а потоа ја врати кај мајка и- изјави поранешниот свекор на Сузана Јовановиќ и се присети како по разводот од неговиот син нашла врски за да го смени презимето на нивниот син Данијел на Јовановиќ.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

– Па, тоа нема смисла, срамота е, како да не ми е внук. Како да нема крв на Здравковиќ. Потоа ја тужевме за тоа, а кога сфати дека ќе загуби на суд, лукаво неколку пати ни го испрати синот, ни дозволи да се видиме. Бевме пресреќни што нашето дете, мојот внук, повторно си игра во дворот, па го советував Раде да ја повлече жалбата. Меѓутоа, откако тоа се случи, Данијел повеќе не сме го виделе – изјави поранешниот свекор на Сузана Јовановиќ.

фото инстаграм/Сузана Јовановиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close