Кафе муабет

“Сине дојди, ти направив сарма”: Болно сеќавање на мајката на покojниот пејач- од нејзината изјава ќе ви се скрши срцето!

Актерот и пејач Маринко Маџгаљ пo*ина на 26 март 2016 година на 37 години, оставајќи ги зад себе семејството и бројните пријатели кои сè уште не можат да се помират со загубата.

Како почит кон актерот кој на многумина им беше омилен во центарот на Белград пред неколку дена, пред Ателје 212 беше откриен мурал со лице.

По тој повод се собраа голем број пријатели на Маринко, а неговата мајка Мирјана првпат проговори за медиумите по смртта на нејзиниот син.

“Денес е ден на љубов и пријателство, сите го познаваа по насмевката, радоста, секогаш среќен. Да бидеш горд до небото, тој беше многу духовит, јас бев многу среќна”, рече низ солзи мајката на Маринко .

Овие шокантни зборови сведочат колку многу и недостасува:

“Благодарност до сите што дојдоа до оваа идеја да не го заборават мојот Маки. Ми недостасува секој ден и тешко е сето ова за една мајка. Не поминува ден да не мислам на него. Тој сакаше да работи, секогаш беше зафатен. Го сакаше тоа. “Белград и Котор, тоа беа неговите градови.

Кога и да одеше некаде, ќе му се јавев и ќе му кажев: ‘Сине, дојди, направив сарма.’ Тој сакаше да јаде сарма, “рече низ солзи, додавајќи дека утехата ја пронашла во нејзината внука, ќерката на Маринко од врската со актерката Дубравка Мијатовиќ.

“Мојот син беше чиста љубов и среќа. Сега ја имам неговата ќерка, живеам за неа, таа е прекрасна, оди на балет”, открива таа.

Минатата година неговиот најдобар пријател пејачот со кого ја формираа групата Фламингоси, му посвети и песна „Животот е лотарија“!

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close