Бебе

“Се чувствувам како да добив Лотo”: Александра на 51 година ја доби својата ќерка- некои ја обвинуваат дека е стара мајка, но таа вели дека за неа животот е вистинско чудо!

Животот и се променил откако добила ќерка...

Големата желба да се реализира како мајка, на Александра Живковиќ од Ниш и се оствари на 51 година.

Таа минатата година ја доби малата Хелена, а како што вели жали што оваа љубов не ја почувствувала многу порано.

Годината, која остана зад нас, ми донесе најмногу љубов, стравови и грижи во животот, но исто така ме убеди дека донесов правилна одлука. Секој ден со неа е дар од Господ за мене, уживам, во мене се разбуди сè најдобро и најубаво. Ми се сменија животот и приоритетите, ме направи исполнета во секој поглед – вели Александра, мајка на малата Хелена, која наполни една година.

фото принтскрин телеграф.рс

Александра истакнува дека не се разликува од другите мајки, кои ги имале своите први бебиња и го доживеале тоа „неописливо“ чувство, за кое слушнале од своите мајки. Сепак, оваа жена од Ниш се разликува од повеќето други жени по својата храброст да донесе одлука со која ќе го смени животот.

Александра ја роди малата Елена на 51 година, откако започна со вештачко оплодување како самохрана мајка.

– Токму затоа што јас сум за Хелена и татко и мајка, постојано се прашувам дали она што го направив за неа е најдобро…  Дали можев да сторам повеќе. Секогаш со мајка ми анализирам дали сум направила правилен избор. Мојот брат и неговото семејство се огромна поддршка за мене, тие се тука за мене и за Хелена во секое време.

фото принтскрин телеграф.рс

Секој ден е нова радост, бидејќи како што вели Александра, Хелена и таа „растат“ заедно.

Прекрасно е да се следи како расте бидејќи јас се менувам со неа. Нетрпеливо го чекав нејзиниот прв заб, нејзините први зборови, чекор… Таа доби забче кога имаше три месеци. Првпат стана самостојно на 16 ноември минатата година, се сеќавам, се подготвував ручек кога ја видов, таа стоеше до мене. 

Мајка ми и јас претпоставувавме дали прво ќе рече „баба“ или „мама“, затоа што и двете ја чуваме, но нејзините први зборови беа мешавина… Сепак, пред два месеци слушнав  дека ме викаше „мама“ – изјави Александра за Телеграф.рс.

Коментирајќи ја одлуката да има дете во поодмината возраст, Александра вели дека повторно би го сторила истото без размислување.

foto printskrin RTS

– Секако, дека сум уморна, не е исто да бидам мајка на оваа и на помлади години, но без оглед на сето тоа, не би се двоумела доколку би можела повторно да одлучам дали да родам дете. Хелена целосно го смени мојот свет, станав почувствителна, го сакам она што го сакав уште повеќе

Благодарен сум на Бога и на небото што ми дадоа можност да се реализирам како мајка… Таа борба за мајчинство може да биде страшна, но да се има дете вреди за секоја жртва. Затоа сакам секоја жена да се реализира како мајка, бидејќи тоа целосно ќе и го исполни животот – вели Александра.

foto printskrin RTS

Првиот роденден на Хелена го слави и нејзината баба Снежана, која не го трга погледот од непослушната девојка.

– Таа ме подмлади, ме лекуваше … Ги заборавам сите грижи околу неа, сите неизмерно не радуваше во семејството. Тоа е прекрасно среќно бебе, кое нè прави различни секој ден… Јас имам 76 години, Хелена ми помага многу полесно да ги носам своите години – вели Снежана.

foto printskrin RTS

Хелена беше зачната со вештачко оплодување во Солун, а Александра ја именуваше според најпознатата грчка убавица и на тој ден и оддаде почит на земјата што и даде можност да го исполни својот животен сон и да стане мајка.

Коментарите од околината се претежно позитивни, но има и такви како што вели Александра, кои и замеруваат за нејзиното доцно мајчинство.

foot printskrin RTS

– Жал ми е што ова не ми се случи порано, да поминувам повеќе време со Хелена. Но, ќе дадам се од себе да се зачувам и ќе се обидам да ја направам добра личност, да ја направам независна. Треба да ме гледаат како некој што победил на лотарија. Не можете да изберете кога ќе победите, секој би сакал да победи на лотарија на дваесет години, за да можат да уживаат во богатството, но некои не можат, јас сега ја добив мојата и му благодарам на Бога за тоа – вели Александра

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close