Новости

Се отвараат границите за сите вакцинирани- шест држави ги набавуваат источните вакцини иако ЕУ не ги одобри!

Ќе може ли да се патува годинава?

Сите граѓани на Србија кои биле вакцинирани, по голема веројатност, ќе можат да патуваат во земјите на Европската унија без ограничувања, дури и кога ќе се воведат Ковид пасоши и дигитални сертификати за вакцинација. Ова е скоро сигурно откако дури шест земји од ЕУ набавија или најавија набавка на источни вакцини, иако тие сè уште не се одобрени од регулаторното тело на унијата.

По Унгарија, која во најголем дел вакцинира и со руски и со кинески вакцини, Словачка во понеделникот набави 200.000 дози „Спутник V“.

Покрај нив, Чешка, очигледно, веќе не може да чека да се одобрат источните вакцини од страна на ЕУ, па премиерот Андреј Бабиќ изјави дека одлуката за набавка на руската вакцина ќе ја донесат националните институции. Слична е состојбата и со Полска, која најавува набавка на кинеска вакцина.

foto inz.ba/

Исто така, хрватските медиуми пишуваат дека тамошната влада ќе донесе политичка одлука за набавка на руската вакцина „Спутник V“. Интересно е што на таа тема разговараа и австрискиот канцелар Себастијан Курц и рускиот претседател Владимир Путин, па дури и најавија дека овие две земји заедно во Австрија ќе произведуваат руски вакцини.

Од друга страна, по самитот минатата недела, европските лидери донесоа одлука да воведат сертификати за антиковид пасош и дигитална вакцинација со цел да се регулира трговијата и патувањата во рамките на Унијата. Во исто време, тие не кажаа ниту збор за вакцините кои сè уште не се одобрени во ЕУ.

Сето ова, заедно со фактот дека сè уште постои вистинска војна за вакцините во светот и во Европа, укажува на тоа дека е прашање на време кога ЕУ ќе ги одобри источните вакцини кои веќе на големо се набавуваат во светот. Ова исто така треба да значи дека вакцинираните граѓани на Србија ќе можат да патуваат во земјите на ЕУ, без оглед со која вакцина биле вакцинирани.

фото профимедиа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан беше вакциниран со кинеската вакцина „Синофарм“, што треба да значи дека видот на вакцината сигурно нема да биде услов за патување во земјите на ЕУ.
Претседателот на Националната асоцијација на туристички агенции (YUTA), Александар Сеничиќ, исто така, очекува дека ЕУ наскоро ќе ги признае вакцините од Исток.

– Факт е дека три фабрики за вакцини во моментов не можат да обезбедат доволно вакцини за Европа, а камоли за целиот свет. Затоа очекувам дека порано или подоцна сите ефективни вакцини против kovid-19 ќе бидат одобрени и во ЕУ. Колку што знам, проблемот со кинеската вакцина е што Кина сè уште не доставила документација на ЕУ за третата фаза на тестирање на вакцините. Мислам дека тоа ќе се реши наскоро – објаснува Сеничиќ за „Блиц“.

фото профимедиа

Како што вели тој, од гледна точка на туризмот, не би било рационално да не се одобруваат кинески и руски вакцини во ЕУ.

– Секоја година, повеќе од 100 милиони кинески туристи ја посетуваат Европа, особено Франција, Италија и Шпанија. Кинеските туристи се многу благодарни затоа што се гости надвор од сезоната, а исто така се и добри потрошувачи, бидејќи во просек трошат два до три пати повеќе од европските туристи. Исто така, руските туристи се меѓу најголемите потрошувачи меѓу туристите, на најлуксузните локации. Едноставно, не би било економски оправдано ЕУ да се откаже од толку профит втора година по ред – заклучува Сеничиќ.

Во Србија се воведуваат дигитални сертификати

Најавите од ЕУ за создавање на дигитални сертификати за вакцинација не ја дочекаа Србија неподготвена. Министерката за трговија, туризам и телекомуникации, Татјана Матиќ, посочи дека Србија ги исполнува техничките предуслови за издавање дигитални сертификати што ќе овозможат безбедно патување на граѓаните вакцинирани против вирусот корона.

фото курир.мк

Претседателот на Националната асоцијација на туристички агенции (YUTA), Александар Сеничиќ, исто така верува дека Србија лесно ќе ги прилагоди своите сертификати за вакцинација на земјите од ЕУ.

– Веќе имаме сертификати за вакцинација со QR-код што е двојазичен и каде покрај името и презимето на тој што е вакциниран, се наоѓа датумот, местото на вакцинација и видот на вакцината. Значи, тој документ може да биде дигитален бидејќи има QR код што треба само да се прочита – нагласува Сеничиќ за „Блиц“ и додава дека само имињата и презимињата на вакцинираните треба да се пренесат на латински.

Извор: Блиц.рс

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close