Кафе муабет

СЕ ОМАЖИВ ЗА ШИЈАН ПО САМО 2 ДЕНА! Гоца Божиновска откри се за љубовта со покојниот водач на СУРЧИНСКИОТ КЛАН и НЕВЕРСТВОТО

Тоа било љубов на прв поглед...

Гоца Божиновска се сеќава на секој детал од далечната 1989 година, кога го запознала починатиот водач на кланот Сурчин, Зоран Шијан, а од нивната љубов се родиле Зорана (30) и Мирко (29).

фото инстаграм/Гоца Божиновска

Пред Шијан, Божиновска беше во брак со композиторот Раде Вучковиќ, со кој ја доби ќерката Јелена (36).

фото инстаграм/Гоца Божиновска

Неколку години по разводот со познатиот композитор и се случи љубов на прв поглед.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

– Бев на море со ќерка ми Јелена, Злата Петровиќ и нејзиниот син Мики. Отидовме во Херцег Нови на ручек и таму го сретнав Зоран. Веднаш кликнавме. Јас и Шијан се договоривме да одиме на пијачка вечерта и така започна се. Беше љубов на прв поглед. После два дена решивме цел живот да го поминеме заедно. Ги спакував куферите и почнав да живеам со него – вели Гоца за Хит и додава дека нејзината најдобра пријателка Злата Петровиќ на почетокот не била воодушевена од нејзиниот избор:

фото инстаграм/Гоца Божиновска

-Кога го запознав Зоран не знаев кој е, а ни Злата. Никогаш порано не сум слушнала за него. И тој не знаеше дека сум пејачка, бидејќи тогаш не бев многу популарна. На почетокот на нашата врска Злата во никој случај не беше за тоа да бидам со него, бидејќи сè меѓу нас се случи пребрзо. Се плашеше да не ја изгуби пријателката и повеќе да не поминуваме време заедно, бидејќи сме неразделни. Со текот на времето, таа и Шијан се засакаа како да се иста крв.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

Гоца вели дека покојниот Шијан на почетокот на бракот бил сопруг каков што може само да се посака.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

– Имав убав брак и живот со него. Тој беше најдобриот сопруг и татко на светот. Знаеше да оди до пазар, до продавница и да донесе се што ми треба. Беше спортист, тренираше, водеше здрав живот, имаше многу пријатели. Чента и Гишка редовно доаѓаа со него на моите настапи и ми даваа навистина добар бакшиш. Тие беа поголеми господа од сите интелектуалци, никогаш не правеа никаков проблем. Ме обожаваа! Со текот на времето станаа и мои пријатели.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

Меѓутоа, иако лудо се сакале, Зоран почнал да ја изневерува Гоца. Поради тоа се развеле но продолжиле да се гледаат секој ден:

фото инстаграм/ Гоца Божиновска

-Почна да шврља па се разведовме, но не се разделивме. Постојано доаѓаше и мене и децата не носеше насекаде. Подобро се сложувавме во тој период отколку во последната година од заедничкиот живот. Да знаев дека ќе заврши толку трагично во 1999 година, ќе го оставив да живее и немаше да го обвинувам за ништо! Па, сега ми е жал што немаше десет жени покрај себе. Тој беше добар човек, вистинско момче! Заслужи се најдобро во животот. За жал, тој си замина млад. Ми беше многу тешко кога умре, но не сакам да зборувам за тоа.

Фото Инстаграм/Гоца Божиновска

По убиството на Зоран, пејачката остана сама со три деца во незавидна ситуација.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

-Господ ги постави работите така да го извадам големиот хит „Окови“ кога ми беше најпотребно. Тој албум беше отскочна даска за мојата кариера, почнав да работам и да заработувам повеќе. Шијан беше мртов, а јас морав сама да ги одведам децата на вистинскиот пат. Мојата Јелена имаше 16 години, Зорана беше во второ одделение во основно училиште, а Мирко само што тргна на училиште. Знаев дека треба да се борам за нив.

Фото Инстаграм/Гоца Божиновска

Во најтешките моменти во нејзиниот живот, семејството и беше голема поддршка. Додека Гоца работеше, нејзината мајка се грижеше за Јелена.

фото инстаграм/Гоца Божиновска

– Мама ја одгледа Јелена. Тие беа многу приврзани, па ќерка ми не може да ја прежали смртта на нејзината баба. Таа постојано објавува нивни фотографии на социјалните мрежи, па дури и врамува заеднички слики. Со Зорана и Мирко ми помогнаа и мајка ми и сестра ми. Тие беа мојата десна рака. Често патував и настапував, па дадилки се грижеа за нив. Не ми беше лесно, постојано бев загрижена дали се добро, особено кога пеев во странство. Плаќав огромни телефонски сметки бидејќи постојано им се јавував од Америка, Австралија и разни европски градови каде што настапував.

фото инстаграм/ Гоца Божиновска

– Еднаш мајка, и цел живот грижа. Никогаш не сум имала проблем со моите ќерки. Секогаш разговарав со нив за се, дури и за најинтимните работи. Пораснаа во добри девојки. Од друга страна, се околу Мирко е некако напумпано. Ако дојде до тепачка, сите секогаш велат: „Да, за тоа се тепаше синот на Шијан“. Тој секогаш го носеше тој товар. Другите момци се полоши, но се зборува само за синот на Шијан. За да се смирам, после едно излегување му направив тест на дрога. Ми рече: „Ако испадне дека немам ништо во крвта, дојди кај мене со сто евра“. Така и беше на крајот – вели пејачката и додава дека денес е горда на својот син кој минатата година го доби синот Зоран со Бојана Родиќ:

фото инстаграм/ Гоца Божиновска

– Мирко е маж, татко, домаќин и добар сопруг. Јас сум горда на него. Не би сакала син ми да е мрзелив, а жена му не би го сакала да е слабак, заврши Гоца.

Фото Инстаграм/Мирко Шијан
фото инстаграм/Мирко Шијан
Фото Инстаграм/Мирко Шијан
Фото Инстаграм/Гоца Божиновска

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close