Кафе муабет

„СЕ БУДАМ ВРЕСКАЈЌИ“, ДРАГАНА прозборе за тешката операција: Еве каква дијагноза и е поставена

Родителите биле во очај...

Развојната дисплазија на колкот е честа болест, чија основа е сложено нарушување во развојот и растот на коскено-зглобните и мускулно-тетивните структури на зглобовите.

фото инстаграм/Драгана Мирковиќ

Поради ова, Драгана Мирковиќ била два пати оперирана, а уште тогаш лекарите нагласиле дека нема да може да прави одредени работи до крајот на животот.

Фото Инстаграм/Драгана Мирковиќ

Првата операција на колкот Драгана ја имала како дете, додека втората следела пред шест години, во 2016 година.

Фото Инстаграм/Драгана Мирковиќ

Пејачката потоа повторно завршила во болница, бидејќи ситуацијата се влошила и многу ѝ било тешко да настапува, како и да се движи.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

-Проблемот со изместениот колк се појави една година по раѓањето, потоа направив една операција, но сега морав да одам на друга и да го решам проблемот, поточно да го оперирам колкот“, изјави тогаш Драгана за „Стар“.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

По операцијата таа се опоравувала во својот дом во Виена, се движела со помош на патерици и секојдневно вежбала со физиотерапевт, а лекарите и забраниле да седи на ниско столче, да седи со скрстени нозе, да носи товар и да стои на оперираната нога и нагло да префрли тежина врз неа.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Драгана во една прилика раскажала дека нејзините родители се плашеле дали ќе може да оди по операцијата што и била направена како мала.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Сепак, закрепнувањето помина добро, иако престојот во болница остави големи последици за пејачката.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

„До втора година бев во болници, во гипс долго време, на терапија, одвоена од мајка ми затоа што не смееше да биде со мене, тоа беше страшна траума за мене, се плашев од болницата долго време имав кошмари. Кошмарите продолжија до тинејџерските денови, се будев од страв, врескав. Кога проодев како што треба, не можеа да ме спречат, да ме натераат да јадам. Бев многу немирно дете “, рече таа во една прилика.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Не сакала да биде пејачка

Драгана Мирковиќ денеска важи за една од најпознатите фолк пејачки на естрадата, но она што ја шокираше јавноста е нејзината изјава дека таа всушност не ни сакала да биде пејачка.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Никогаш не сум сакала да пеам. Сакав да завршам факултет, да научам англиски, да се вработам, да патувам… Меѓутоа, кога на 14 години пеев на една игранка во селото, ме слушнаа некои белграѓани и веднаш ме нарекоа „чудо од дете“ . Во осмо одделение кај нас дојдоа луѓе од ПГП и ми предложија да снимам плоча. Тоа ги шокираше и моите родители и мене, мислевме дека имаат погрешна адреса.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Бидејќи бев добро воспитано дете, ми беше глупаво да им кажам „не“. Мама и тато рекоа:

фото инстаграм/Драгана Мирковиќ

„Барем детето прво да заврши основно училиште“. Се договоривме да снимиме албум, а татко ми Предраг ме придружуваше на сите турнеи и настапи додека не наполнив 18 години – вели пејачката.

Фото Инстаграм/Драгана Мирковиќ

Драгана од својата 15-та година настапува низ целата земја и тогаш созрева.

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Се променив штом почнав да работам. Како дете влегов во светот на возрасните и во сериозен бизнис наречен шоу бизнис. Буквално влегов во студиото од училиште и отидов на турнеја со моите први песни. Сето тоа беше голем шок за мене. Излегов на сцената без шминка бидејќи во тоа време беше срам за девојка да се шминка. Како тинејџер одев на големи турнеи и фестивали, како „Златни гласови на Шумадија“ и „Распеана есен“… Одеднаш бев меѓу најголемите ѕвезди и сето тоа беше шок за мене – вели Мирковиќ, која никогаш нема да го заборави нејзиното прво појавување:

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Добро се сеќавам на моментот кога се качив на бината и се симнав од неа, а тој дел измеѓу ми е во магла. Со мене на сцената застанаа познатите пејачи Шабан Шаулиќ, Зорица Брунцлик, Снежана Ѓуришиќ, Маринко Роквиќ, тогаш нашите најголеми ѕвезди. Се сеќавам дека се прашував: „Што правам овде, дали припаѓам овде?“

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

Без разлика што била почетник, постарите колеги многу добро ја прифатиле:

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Ме гледаа како да сме рамноправни и ми рекоа „Ти си ѕвезда и добар пејач“… Бескрајно сум им благодарна што ме поддржаа и ме заштитуваа на почетокот. Сцената ја расипуваа луѓе дојдени од странство, менаџери, портпароли …

Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ

– Во одреден момент сакав да се вратам на училиште. На толку млад човек му беше тешко да го поднесе товарот на популарноста, да го зачува своето име, личност, углед. Не сакав некој да каже ништо лошо за мене. Од почетокот на мојата кариера, таа мисла ми беше во главата, дека никогаш не смеам да се засрамам себеси или семејството. Сето тоа беше голем товар. Имаше моменти кога реков дека не можам да издржам повеќе. Не затоа што сум кукавица и затоа што се откажав, туку затоа што мислев дека не треба да го правам ова. Моето семејство отсекогаш било добро ситуирано, па не морав да им помагам. Секогаш имавме се – објаснува Драгана за „Информер“.

Фото Инстаграм/Драгана Мирковиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close