Дом и семејство

Сергеј Четковиќ јавно зборува за посвојувањето: На моите ќерки им кажав дека се посвоени

Пејачот јавно зборува на оваа тема...

Кристина и познатиот пејач Сергеј Четковиќ рушат табуа кога станува збор за посвојување дете.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Имено парот по 12 години брак ја посвои Лола, а потоа две години помладата Мила, а јавноста беше изненадена, не толку од прекрасниот гест на поп-ѕвездата познат по своето големо срце, колку од неговата подготвеност да зборува јавно на оваа тема.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Се надевам дека мојот пример ќе им служи на другите и, ако поради некоја причина треба да бидам пример, тогаш нека биде поради тоа – рече Сергеј.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

И покрај фактот што парот од првиот ден ги гледаше девојчињата како нивни биолошки деца, тие немаа дилема дали треба да им се каже вистината.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Проблемот и бариерата за сите луѓе е стравот – што ќе се случи кога децата ќе дознаат дека се посвоени. Моите ќерки знаат дека се посвоени. Им кажав од првиот ден дека има училиште за деца каде што ние дојдовме, а тие рекоа: „Па, каде сте досега“ – откри музичарот во една прилика.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

-Кога ја добивме Мила и рековме: „Дојдовме во тоа училиште со сестра ти, те баравме, а ти крена рака и рече еве ме“. Луѓето секогаш прават приказна од таа приказна, чекаат децата да наполнат 18 години и така натаму, а не мораат.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– На Кристина и моја единствена желба од првиот ден заеднички живот беше семејство, тоа го чекавме долго време. Сакавме да станеме родители, да бидеме среќни и исполнети. Наидовме на голема поддршка од родителите и пријателите, а во такви моменти, кога човек носи големи одлуки, секоја поддршка многу значи – призна Сергеј.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

– Важно е да се надминат предрасудите и менталитетот на оваа клима која не успорува и не влече назад. Верувам дека родител не е само тој што го носи детето на свет, туку тој што го воспитува, се грижи за него, го сака неизмерно и безусловно, завршува пејачот.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Инаку неодамна и Гоца Тржан истакна дека сака да посвои дете а во тоа и помага токму тој, Сергеј Четковиќ.

Фото Инстаграм/Сергеј Четковиќ

Желбата да добијат дете е заедничка, но решиле дека доколку не успеат по пат на Ин витро, на едно дете да му дадат подобар живот.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Гоца беше многу тажна кога доби негативен резултат, сепак не се предава, таа е голем борец и не сака да бега, а најголема поддршка има од сопругот Раша. Иако по петти пат се подложија на вештачко зачнување, веројатно ќе се обидат повторно за некое време. Сепак, разговарале и решиле доколку наскоро не успеат да се остварат како родители, да започнат со процесот на посвојување. Разговарале со Сергеј Четковиќ, кој посвоил две девојчиња, а тој им објаснил се за постапката. Бидејќи веќе ја има ќерката Лена, Гоца би сакала да посвои момче – вели извор за Стар.

фото инстаграм/ гоца тржан
Фото Инстаграм/Гоца Тржан

– Постапката за посвојување деца е морничава бидејќи мора да се исполнат различни барања, а има и одредени ограничувања. Мора две-три години да собираш хартии и да се бориш со глупости. Разговарав со Сергеј Четковиќ, кој ги посвои своите ќерки и кој ќе се обиде да направи нешто за да ги забрза тие процедури. Бидејќи не можеме да посвоиме бебе, јас и Раша се договоривме да избереме дете на кое финансиски ќе му помогнеме – откри Гоца за плановите за иднина…

фото инстаграм/ гоца тржан

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close