Кафе муабет

СЕКОЈА ЧЕСТ: Оваа пекара дели бесплатна храна за најсиромашните- “Ако си гладен послужи се”!

Пекарата дели бесплатна храна за оние на кои им е најпотребна...

“Čiča i Nele” е традиционална семејна пекара лоцирана во Ниш во која има 28 работници.

Foto: Profimedia/ilustracija

Сите тие за време на пандемијата решија да им помогнат на ближните и на оние кои се погодени од кризата.

Кесите прицврстени на рафтовите зборуваат многу повеќе, тие зборуваат за грижа за најблиските, за кои дури и мал трошок честопати е преголем за дневниот буџет. Бурек, кифли, проја и многу други работи беа спакувани со љубов и почит, кои 28-те работници на оваа компанија.

Foto: Profimedia/ilustracija

Тамара Атанасковиќ Алексиќ објаснува дека пекарницата е семејна компанија која ги негува традиционалните вредности и дека водени од овие принципи, тие решија да се осмелат да го направат и овој потег.

foto ilustracija

– Пред неколку месеци видов слична идеја со еден колега пекар од Зрењанин, па решив да ја имплементирам и во Ниш. Пекарницата е таква што никогаш не можеме да ја предвидиме количината на пецива што ќе ја продадеме, сигурно дека секогаш ќе има вишок, па затоа решивме да го искористиме за да им помогнеме на оние на кои им треба.

Оставаме различни видови пецива пред продавницата за оние кои не можат да ги купат. Знаеме дека на овие луѓе често им е непријатно, не водиме евиденција за количината или бројот на оние што ја земаат. Од утрово додавав вреќи со наши производи три пати, веднаш штом забележав дека се потроши. Жал ми е, има луѓе на кои им треба, и мило ми е што можеме да им помогнеме барем малку на овој начин – вели Тамара.

Таа објаснува дека производите што се издвојуваат за подарок се избираат по случаен избор.

foto ilustracija

– Има сè, сè што им нудиме на клиентите може да се најде во тие торби. Нашите производи се со исклучителен квалитет, 28 те вработени, вклучувајќи го и свекорот кој е одговорен за бурекот и мојот сопруг која пече колачи, се грижиме сè да биде со врвен квалитет.

Затоа ни е многу драго што оние што не можат да ја купат храната сепак можат да уживаат и во она што го работиме – објаснува хуманата Тамара и ветува дека оваа пекара ќе продолжи да ги донира своите производи сè додека работи во деловна активност.

Идејата за хумани пекари ја поздравија и оние на кои не им е потребен ваков вид на помош. Ненад од Ниш, кој живее во близина на пекарата рече дека забележал решетка со вреќи и дека бил воодушевен кога дознал што има во нив.

foto ilustracija

– Убаво е што некој помисли на оние кои немаат. Јас лично им препорачувам да си земаат колачи, ги купувам цело време и сум воодушевен – рече Ненад.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close