Кафе муабет

Северина покажа што доби за Денот на жената од поранешниот сопруг Милан Поповиќ: Не го очекуваше ова!

Пејачката сподели со своите фанови...

Пејачката Северина Вучковиќ вчера на својот Инстаграм профил објави дека на денот на жената, добила покана за суд од поранешниот сопруг, Милан Поповиќ, а своите следбеници ги извести за истата.

фото инстаграм/Северина Вучковиќ

„Каква прекрасна честитка за Денот на жената… Ме викаат за роденден, прекрасно. Некој би рекол дека функционира владеењето на правото… презимето го погрешија… Имам над стотина вакви. Мора да е љубов. Мора да биде љубов.Среќен ден на жената“, напиша таа во описот на фотографијата од судската покана на која е насловена според презимето на нејзиниот поранешен сопруг Игор Којиќ.

фото инстаграм/Северина Вучковиќ

Имено Северина е поканета на суд токму на денот на својот роденден на 21 април.

Инаку на крајот на минатата година пејачката Северина Вучковиќ истакна дека никогаш нема да се откаже и дека е подготвена да им помогне на родителите кои се нашле во слична ситуација како нејзината, а немаат пари за долги судски постапки против помоќните татковци.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Победата во борбата за старателството над синот и ја одбележа на Северина Вучковиќ (49) минатата година. Самата пејачка признава дека не и било лесно, но дека не се откажува од борбата и порача ниту една мајка по никоја цена да не се откажува.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

„Таква судбина Господ ми даде или, што би рекле Босанците, така ми падна гравот. Само да бидеме сите здрави и сум благодарна што можам повторно да уживам во безгрижното воспитување на мојот син, барем делумно“, изјави Северина.

фото инстаграм/Северина Вучковиќ

„Во мојот обид да ги наведам институциите да разберат дека ова не е тензија меѓу две ега, туку насилство врз децата и мајките, нема да се откажам, исто како што нема да се откажам да им помагам на сите родители кои се наоѓаат во слична ситуација, но немаат пари за долги судски спорови против помоќни или побогати татковци“, изјави Северина.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

За потсетување, целата балканска јавност беше заинтригирана кога Северина го загуби старателството над нејзиниот син Александар пред две години.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Северина јавно проговори за тоа колку тој и недостига, а доби поддршка и од бројни колеги од сцената.
На концертот што го одржа минатото лето пејачката објави дека весело ќе ја отпее песната „Rođeno moje“, а потоа ја сподели радосната вест.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

– Убави работи се случуваат. Така весело ќе ја пееме оваа песна. Не можам да ви кажам за што станува збор, но детето се врати дома. Вие сте први што дознавате бидејќи се уште не сум кажала никому – рече Северина, среќна пред својата публика.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Пејачката мина низ тежок период поради тоа што и беше одземено старателството врз синот Александар кој го доби во бракот со бизнисменот Милан Поповиќ.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Неодамна во ексклузивното интервју за српски Телеграф, Милан ја откри вистината за борбата за неговиот син Александар.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Иако долго време не сакаше да коментира ништо, имајќи предвид дека постапката е тајна бидејќи се работи за малолетно дете, тој се одлучи на овој чекор поради серијата невистинити изјави за самата постапка, кои беа објавени во јавноста од пејачката и нејзиниот правен тим.

Фото Инстаграм/ Милан Поповиќ

Имено, по сослушувањето во судот во Сплит, во јавноста се појави информација дека детето се изјаснило дека сака да живее со својата мајка. Милан за српски Телеграф откри за што точно станува збор.

Фото Инстаграм/ Милан Поповиќ

– По завршувањето на рочиштето, адвокатот на Северина Којиќ им се обрати на медиумите и, иако постапката е тајна за јавноста, тој селективно го претстави текот на постапката, и изјави дека детето се изјаснило дека сака да живее со својата мајка. Според досегашната пракса, децата од разведени родители во речиси 100% од случаите изјавуваат дека сакаат да живеат со својот татко и мајка. Нека тато и мама бидат повторно заедно. Секоја друга изјава на детето е осомничена за манипулација со детето од страна на еден од родителите. Лицето кое го испрашувало детето го сторило тоа без судска наредба или друго стручно тело, напротив, стручните тела ја предупредиле дека тоа е штетно за детето. Таа го донесе извештајот на самото сослушување, што обично се прави кога не сакате да и дадете шанса на другата страна да го коментира тој извештај и се што е напишано во извештајот е прилагодено за да има корист мајката на детето. Истото лице се огради од нејзиниот извештај велејќи дека не може да гарантира дека оваа изјава на детето е автентична. Се надевам дека наскоро и ова лице ќе биде гонето, бидејќи тоа што го направи е исто така злосторство. Исто така, сметам дека оваа изјава ќе беше отфрлена, како недозволива како доказ, со оглед на тоа дека детето е во конфликт на лојалност, доколку експертите имаа можност да ја коментираат оваа изјава.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ
Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ
Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ
Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close