Новости

СВЕКРВА МИ МЕ СОВЕТУВАШЕ ДА ГИ ДАДАМ НА ПОСВОЈУВАЊЕ: Сара е мајка на близначки со Даунов синдром, искрено проговори за пеколот кој го минувала! Тие се изборија и денеска се пресреќни заедно!

Сара кога имала 20 години ги родила близначките Илда и Ирма...

Веќе ја знаете Сара Прелевиќ која со својата приказна за животот со нејзините жерки Ирма и Илда кои имаат Даунов синдром, предизвика бура од емоции.

Таа кога имала само 20 години ги родила близначките, а сега отворено проговори и со какви потешкотии морала да се соочува низ животот.

Имено првата пречка која морала да ја помине била нејзината свекрва која ја советувала да ги остави девојчињата на посвојување.

Фото Инстаграм

Кога се родија Ирма и Илда, свекрвата ми рече: ‘Остави ги во породилното!’ И реков дека тоа се нејзините внуци, створени од нејзиниот син, нејзина крв, тие ми рекоа дека децата со Даунов синдром не се способни за живот, дека нема да одат, да зборуваат … Не ми кажаа дека ќе можат лудо да ме сакаат, гушкаат ме и луѓето “.

Сара ги роди близначките кога имаше 20 години и признава дека кога дознала дека се поинакви од останатите бебиња не била баш најсреќната мајка.

– Јас ги родив Ирма и Илда на 20 години и ми рекоа дека девојчињата имаат Даунов синдром. Поради зборовите на лекарот и околината, тогаш не бев задоволна со моите девојки. Потоа ме советуваа дека моите ќерки треба да одат дома или во спротивно ќе завршам во психијатрија. Никогаш не помислував да ги напуштам. Денес, ниту јас завршив во лудница, ниту тие завршија во дом – гордо вели Прелевиќ, која ја има поддршката од целиот регион.

Таа призна дека во тоа време не знаела ништо за Дауновиот синдром, но дека нејзиното семејство многу и помогнало во првите години по раѓањето на нејзините ќерки.

Кога дојде време за градинка, Сара беше подготвена за ново ниво на посветеност. Ништо не и беше тешко. Навикната е да се бори и да се грижи за себе. Таа гордо истакнува дека работи уште од деветгодишна возраст, кога продавала бурек во пекарницата на нејзиниот татко.

 

Колку е тешко, родителите кои се во иста ситуација како Сара, најдобро знаат.

Илма и Илда се баш како и нивната мајка борбени и силни девојки. Денес посетуваат редовно училиште, по што одат на дефктолошки третмани во специјално училиште. На пет години Илда се прошета на Модната недела во Црна Гора и стана првата мала манекенка со Даунов синдром на овие простори.

 

 

Ниту мајката Сара, ниту тие не дозволија болеста да ги обликува нивните животи, но ја презедоа контролата над проблемите.

Како самохрана мајка Сара успеа да ги сруши предрасудите и иако откако ги роди близначките се соочуваше со тежок период од животот сепак таа храбро се бореше за своите деца.

Таа посочи дека морала да се соочи и со негативни коментари од луѓето, но денес девојчињата имаат десет години и сите зборуваат за нив и сите ги обожаваат, и има сè помалку луѓе кои први ја забележуваат нивната состојба.

 

– Од самиот почеток тоа многу влијаеше на мене, бев многу помлада, некако беше многу тешко да се надмине сето тоа. Луѓето ве гледаат, па ви станува непријатно, па дури и кога ве исмеваат или зборуваат зад грб …

– Јас би им препорачала на родителите кои имаат деца со посебни потреби да бидат горди на нив, да ги сакаат, да се грижат за нив и да ги галат, бидејќи не е нивна вина што се родени на тој начин. Да ги социјализираме што е можно повеќе, со тоа што ќе ги вклучиме во што повеќе активности  – вели Сара, која минатата година стана и мајка на уште едно девојче Ина.

Медиумите во целиот регион ја нарекоа мајка кралица, лавица и се прашуваат како успева да се бори за своите деца.

 

 

– Јас секогаш велам дека многу мајки се борци и дека скоро секоја мајка се откажува од многу работи во животот со цел нејзиното дете да биде среќно. Јас не сум ништо посебно, го правам истото и гледам на моите деца како и секоја мајка – вели оваа скромна мајка.

Фото Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close