Кафе муабет

Саша Поповиќ си заминува од „Гранд“?

Не сака да оди во пензија...

Музичкото натпреварување „Ѕвездите на Гранд“ со години е едно од најгледаното во регионот, а Саша Поповиќ многу од натпреварувачите ги направи големи ѕвезди.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Кариерата на Саша Поповиќ имаше подеми и падови, а имаше моменти кога неговата работа беше оспорувана, сепак, јасно е дека продукцијата „Гранд“ е негово животно дело.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Тој сега проговори за тоа кога планира да се повлече од малите екрани.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Толку сум финансиски обезбеден што повеќе не морам да го работам ова, дури и друга работа. Да се ​​биде во пензија и да не правиш ништо е најлошата работа во денешно време. Тогаш човекот брзо старее и се распаѓа. Ми се допаѓа да го правам ова и се чувствувам како пред 23 години кога го направив Гранд или како пред 33 години кога го снимавме „Чачак, Чачак“ – рече Поповиќ.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Можам да заминам сега и да не се вратам. Јас сум во пензија, можам да се одмарам. Но, јас го сакам Гранд, успеав. Саша Поповиќ не ги создаде само новите Звезди на Гранд. Не направив кариера на Шабан Шаулиќ, Снежана Ѓуришиќ или Ана Бекута. Но, ние бевме таму за да ја задржиме нивната кариера и популарност. Иако сите знаеме кои се сите ѕвезди на Гранд – рече Поповиќ и продолжи:

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Ги нема веќе Тозовац, Маринко Роквиќ, Шабан, Џеј, Синан, Бора Дрљача, Мерима итн. Кој би ги наследил да го нема Ѕвездите на Гранд, а сите знаеме кои се Тања Савиќ, Милан Станковиќ, Александра Пријовиќ, Милица Тодоровиќ, Андријана Чекиќ, Александра Младеновиќ. Сето тоа излезе од овие Ѕвезди на Гранд.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

– Не можете преку ноќ да создадете ѕвезда која ќе влезе во Арена и ќе ја наполни. Но сега оваа година ги имаме Милица Павловиќ и Александра Пријовиќ кои ја закажаа Арената. Исто така, Дарко Лазиќ да ја закаже Арена би ја наполнил. Аца Лукас и Шабан Шаулиќ ја наполнија Арена по 40 години кариера – изјави Поповиќ.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

Саша Поповиќ не крие дека побарал помош од Брена за основање на Гранд.

„Тогаш Брена и Боба ми помогнаа, го изградивме „Гранд“ и ми дадоа пари да купам куќа на Бежанијска Коса. Подоцна им ги вратив парите, но никогаш нема да ги заборавам. А што се однесува до парите од Дафимент банка по десет години успеав да повратам само 12.000 евра.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

– Брена и Боба ги дадоа парите за студиото на „Гранд“, бидејќи тогаш немав пари. Се изгоре за дочекот на 1999 година! Не знам како дојде до тоа. Продолживме да работиме, па можев да им дадам половина од парите. Многу луѓе не ми веруваат, но јас и Брена никогаш не сме се скарале. Заеднички почнавме да работиме на 6 април 1980 година, а пред година и пол ја продадовме компанијата, што значи дека заедно работиме 41 година. Бевме деловни соработници, па пријатели и на крај кумови.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Саша во 2004 година го започна најгледаното музичко натпреварување „Ѕвездите на Гранд“ кое роди многу ѕвезди.

фото Инстаграм/Тања Савиќ

-Станови, кафеани, коли, куќи, сите ги обезбедивме. Направивме албуми за Славица Чуктераш, како и за Тања Савиќ, која мислам дека има најмногу хитови. Заработивме пет пати повеќе од нив отколку што заработија тие од нас – вели музичкиот експерт, кој е задоволен од успехот на секој натпреварувач:

фото принтскрин

– Најубаво ми е кога ќе ми кажат: „Директоре, се оженив, добив дете, купив стан, автомобил, ресторан…“.

фото принтскрин

Откако долгогодишните пријатели и соработници Саша Поповиќ и Лепа Брена наводно ја продале продуцентската куќа, Саша сакал да одмори во пензија, но сфатил дека тоа нема да му биде толку интересно.

фото принтскрин

– Три години сум во пензија, но бидејќи не можам да живеам без работа, се уште ги водам „Ѕвездите на Гранд“. Баба Ванга ми кажа дека ќе умрам на 86 години, што значи дека имам уште 18 години да уживам. Решив да го искористам тоа време за да возам автомобили што ми се допаѓаат. Најмногу ми се допаѓа џипот „Мерцедес МЛ“ од 2007 година, кој го купив од Германија – изјавил Поповиќ за „Информер“.

фото принтскрин

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close