Кафе муабет

Саша Поповиќ банкротирал: Оставен без денар- поранешниот директор на “Гранд” го продал станот и два скапи автомобили

Живеел како потстанар...

Иако денес важи за еден од најбогатите луѓе на Балканот, сепак поранешниот директор на Ѕранд, Саша Поповиќ во еден момент го допрел дното.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Имено по 29 години Саша Поповиќ откри дека во 1993 година ја оставил целата своја заштеда во Дафимент банка, а по банкротот, четири години живеел како потстанар во гарсоњера од 17 квадрати.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

-Со Лепа Брена и „Слаткиот грев“ заработив милиони… Бев млад, не размислував за иднината, трошев многу. Некој ми рече да вложам се во Дафимент банка. Тоа го направив и на крајот изгубив се! – Саша ја започна својата исповед и додаде дека поради банката го продал станот и два автомобили:

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

– Кога се распадна „Слатки грех“, имав доволно пари да не работам и да живеам како крал. Отидов во банка веднаш штом сфатив дека ќе потрошам се. Кога ме виде, ми рече: „Сале, љубов моја, мама Дафина ќе ти даде 17 проценти камата. Поради неа дури и го продадов мојот стан во Нови Сад и две скапи коли! Сè ставив во таа банка и следно“ „Заработив“ 20.000 марки, со тие пари им се пофалив на сите…

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Поповиќ ја пофали и Брена, која го советуваше да ги повлече сите пари од банката:

Фото: Инстаграм/ Александра Поповиќ

– Брена ми рече: „Сале, те молам, извади ги парите од таму, се ќе пропадне, имам дојава“. Отидов во банка во 1993 година, ми рекоа дека имам 405.000 марки. Зедов торба полна со пари! Но, банката тогаш ми рече да ги оставам парите уште три месеци и потоа ќе ми исплати дури 700.000 марки. И ги оставив парите и отидов да ја видам Брена, која ме навреди затоа што не ги земав парите. По само една недела, Дафина пропадна! Не можев да добијам никого на телефон.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

Кога останал без пари, Поповиќ живеел како потстанар.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

– Живеев како сиромав четири години. Единственото скапо нешто што го имав беше гардеробата. Имав 60 пара патики, многу одела, живеев во гарсоњера од 17 квадрати на 12 кат во Нов Белград. Сите знаеја дека имам скапа облека, затоа ме ограбија! Се сеќавам на тој ден, влегов во станот, а таму немаше ништо! Ми зедоа се, ми оставија само пижами – вели Саша и додаде дека Брена повторно му се нашла во неволја:

фото инстаграм/Саша Поповиќ

„Тогаш Брена и Боба ми помогнаа, го изградивме „Гранд“ и ми дадоа пари да купам куќа на Бежанијска Коса. Подоцна им ги вратив парите, но никогаш нема да ги заборавам. А што се однесува до парите од Дафимент банка по десет години успеав да повратам само 12.000 евра.

фото инстаграм/Саша Поповиќ

Еве колкав е приходот на Саша Поповиќ…

Саша Поповиќ официјално е пензионер од пред две години, но и хонорарец, а веројатно и најплатен во регионот.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Саша Поповиќ зад себе има успешна кариера и може да се пофали дека преку натпреварот „Ѕвездите на Гранд“ им го отворил патот на многу млади пејачи.


Од пред две години и официјално е во пензија, но работи за хонорар.

Пензионерите можат да му позавидат на ангажманот на Саша во „Ѕвездите на Гранд“ каде заработува 200.000 евра годишно. Имено, откако го продаде својот удел во „Гранд“ на странска компанија, поранешниот генерален директор на оваа продукција зема плата во висина од 200.000 евра годишно, објавија тогаш медиумите.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Кога станува збор за неговите месечни примања, Поповиќ покрај платата добива и пензија.

Поповиќ официјално се пензионираше на 1 ноември 2019 година, но најави дека нема да престане да работи. Тој потврди дека нема да живее од пензијата, кога со колегите го прослави овој важен ден.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

„Како пензионер живеам како бубрег во лој. Ќе имам мала пензија, но не знам дали можам да живеам од неа. Можев да се пензионирам од април кога наполнив 65 години, но, добро, продолжив уште малку. Не е важно колку ќе биде пензијата, туку до кога ќе ја земам“, потенцира поранешниот директор на „Гранд“.
Тој зборуваше за приходите од минатата година и откри колкава е неговата пензија.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Имено, зборувајќи за неговата сопруга Сузана Јовановиќ, која реши да се врати на сцената по неколкугодишна пауза, Саша призна дека го финансирал нејзиниот албум и дека за него дал речиси 100.000 евра.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

„Сето ова успеав да го финансирам од мојата пензија. Морам да го поздравам главниот спонзор, се поздравувам самиот себе, Саша Поповиќ, рече Саша на промоцијата на албумот на Сузана.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

„Пензијата ми е 700 евра. Во сето ова вложив 140 пензии“, рече Поповиќ, што значи дека албумот чинел речиси 11.500.000 динари или 98.000 евра.

ФОТО: Саша Поповиќ / Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close