Кафе муабет

Само што го оженија Михајло а сега добија лоши вести- Гоца неутешна, неможе да поверува дека ова се случува

Ја намалија казната...

Само што ја направија гала свадбата, до семејството Шаулиќ стигна една непријатна вест. Имено, на уби-ецот на кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, турчинот Алсин Левент, судот во Германија му ја намали казната за три месеци поради тоа што судскиот процес траеше долго.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Алсин прво беше осуден на три години и три месеци затвор, а таа казна, според многумина, не била задоволителна. Семејството Шаулиќ сега првпат се огласи по скандалозната одлука на Окружниот суд во Гитерсло, пишува „Република“.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Шокирани сме од информацијата. Не затоа што Шабан беше голема ѕвезда, туку затоа што беше сопруг, татко, дедо… Поднесовме жалба и не сакавме да одиме на судењето затоа што не ни беше до тоа. Не можеме да разбереме дека германскиот правосуден систем не го почитува човечкиот живот – се вели во соопштението на семејството Шаулиќ.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Гордана Шаулиќ после целата болка е во неверување.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Видов, што да кажам? Толку е мизерно, но самата пресуда е мизерна. Под секаква чест, хуманост и достоинство е за два животи и еден инвалидитет, страшно! И ова сега… На стартот ни ја одбија жалбата, затоа што баравме повеќе, се жалеа, па го очекувавме овој исход – истакнува Гоца за „Пинк“.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Знаете како, знаев дека најверојатно ќе му излезат во пресрет, тој сепак е нивни граѓанин, на тоа се сведува се. Сепак, единствено што можам да кажам е дека одредено задоволство ми причини тоа што еден германски весник најискрено и најправилно напиша дека ова е срам за германското правосудство. Ќе морам да разговарам со адвокат, но мислам дека немаме дополнителни жалби. Колку и да очекуваш некои работи, пак те удираат. Што значи тоа, пијан, без возачка дозвола, влегуваш во кола со два-три пати поголема брзина и убиваш двајца и осакатуваш еден, покажува дека системот дозволува секој да убие некого и да не одговара за тоа. Една голема трагедија што ги снајде три семејства, можев се да кажам, но еве, не сакам да кажам нешто сега што не треба.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Кобната сообраќајна несреќа се случи на 17 февруари 2019 година на автопатот кај градот Гитерслох.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Пијан возач удрил одзади автомобил во кој биле Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ и Слободан Стојадиновиќ.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Во февруари навршија три години од смр-тта на Шабан Шаулиќ, а со неговото заминување животот на Гоца многу се промени.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Иако сите го фалат нејзиниот изглед, само таа знае како се чувствува длабоко во душата.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Се трудам. Знаете како велат, го залажувам непријателот со мојот изглед. Се обидувам, да продолжам понатаму. Го носиме во нашите срца, животи, сеќавања… Сега и неговиот споменик ќе биде во Шабац, сето тоа се некои мотиви кои не туркаат понатаму – истакнува Шаулиќ која е среќна што колегите не го заборавиле нејзиниот Шабан, а редовно му посветуваат песни на нивните солистички концерти.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Сепак, таа признава дека многу блиски луѓе по смр-тта на Шабан сосема се изгубиле од нивните животи.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Тоа е доказ за тоа каков човек бил, колку голем уметник. Луѓето го препознаваат и почитуваат тоа, како Марија Шерифовиќ, Саша Матиќ… Тоа ме тера да се сеќавам со задоволство. Многу луѓе исчезнаа од нашите животи, тоа морам да го кажам, дури и некои блиски луѓе, кумови. Тие само исчезнаа, но претпоставувам дека така е кога човек ќе доживее трагедија. Тогаш луѓето се филтрираат, но вистинските останаа и го паметат на вистински начин – рече Гордана.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Трогателниот говор на Михајло

Додека беше жив, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ во речиси секое интервју нагласуваше дека најголема желба му е да го ожени синот Михајло, и од него да има внуци.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

Бидејќи знаел дека неговата свадба беше најголемата желба на неговиот покоен татко, Михајло наздравил во негово име и ги расплакал сите присутни.

фото Ало.рс

Имено, Михајло никогаш не криел дека загубата на неговиот татко се уште не ја преболел и дека многу му недостасува особено на толку важен ден како што е свадбата. Според присутните, емоциите постојано се менувале, особено кога пејачот по говорот на Михајло ја испеал „Свадбена песна“ на Шабан.

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

– Михајло како што и сам напомена во неколку наврати, се уште не го преболел заминувањето на Шабан, и се чини дека сето ова му е најтешко. Татко му е постојано во мислите, вчера особено му беше тешко што не беше покрај него. Наздравуваше со гостите, а потоа со грутка во грлото му ги посвети на Шабан следните зборови:

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

„Tатко мој, не можев да ја замислам мојата свадба без тебе. Не се договоривме така, нашите планови беа поинакви. Знам дека сега не гледаш и дека си среќен. Ќе бидеш тука преку твоите песни, кои оркестарот ми ги пее откако те нема“ – изјави за С.Телеграф извор од местото на настанот и додаде дека сите присутни ги полазиле морници кога пејачот по говорот ја испеал песната на Шабан:

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

-Кога почнаа стиховите „Ајде татко, кити ги свирачите, ќе играме уште подобро и погласно, цело маало нека чуе дека си го оженил синот“, се расплака Гоца и ги прегрна младенците. Ниту на Илда, ниту на Санела не им беше ништо помалку тешко, но тие издржаа сè и уживаа во безвременските хитови на нивниот татко.

фото Ало.рс

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close