Кафе муабет

Рецепт на доктор Бранимир Несторовиќ: Направете заштитна крема од само три состојки

штити од УВ зраци и е сосема природна!

Тој советува употреба на природни препарати, а има и рецепт за природен крем против УВ зрачење…

Еден од најалармантните проблеми што ги носи сонцето е, се разбира, изгореници или топлотен удар, за што треба да бидеме информирани што е можно подобро и да реагираме на време…

foto ilustracija

Летните температури се искачуваат и над 40 степени па затоа треба многу да внимаваме да не се изложуваме директно на сонце.

foto ilustracija

Кога станува збор за заштитна крема доктор Бранимир Несторовиќ, педијатар, алерголог и пулмолог од Универзитетската болница Тирчова, како гостин во „Утринската програма“, рече дека постои употреба на природни препарати.

Тој советува употреба на природни препарати, а има и рецепт за природен крем против УВ зрачење.

foto ilustracija

Сончањето го забрзува стареењето, а со тоа и појавата на брчки и затоа треба да се внимава особено во текот на летните месеци, посочува д-р Бранимир Несторовиќ.

Според д-р Несторовиќ, корисно и добро е да поминете барем еден час на ден на сонце, а кремата што тој го препорачува можете да ја направите сами и да ја користите додека се сончате.

foto ilustracija

Негов совет е да користите крема за сончање направена од природни состојки, која има 48 заштитен фактор.

Состојки: 80g маслиново масло 10g масло од малина, 10g паста од цинк.

Овој крем ја штити кожата за време на сончање, а истовремено е и сосема природен, вели лекарот.

foto ilustracija

Осумдесет проценти маслиново масло, десет проценти масло од малина и десет проценти цинк оксид, што може да се земе во форма на паста во аптека. Кога ќе го измешате, тоа е потполно безбедно, вели Несторовиќ.

foto ilustracija

Несторовиќ исто така вели дека не треба да претерувате со креми за сончање, бидејќи тие воопшто не се безопасни.

foto ilustracija

“Замислете сега на плажа или во базен кога илјадници луѓе влегуваат намачкани во вода. Овие креми се распаѓаат во водата, а потоа повторно ја апсорбирате хемијата низ кожата”, вели Несторовиќ, истакнувајќи дека треба да се размачка, но не и да се претерува .

Што се однесува до подолгите патувања, Несторовиќ наведува дека родителите треба да носат доволно вода и да се грижат нивните деца редовно да се хидрираат.

foto ilustracija

„Најважно е да носите доволно течности, вода во стаклено пакување или чај во термос“, вели Несторовиќ.
Избегнувајте изложување на сонце помеѓу 10 и 17 часот. Детето треба да биде добро заштитено, односно намачкано со заштитна крема и капа на главата.

foto ilustracija

Облечете бела лесна маица и на детето често нудете му течности (дури и кога не бара), по можност вода која не е премногу ладна.

Иако изгорениците се честа појава во летниот период сепак се почеста е таканаречената доцна сончаница, што се јавува неколку часа откако ќе бидете изложени на високи температури – пред спиење или за време на првиот сон.

foto ilustracija

Раната реакција е лесно препознатлива: детето одеднаш се онесвестува, чувствува вртоглавица и гадење, често повраќа и станува дремливо.

foto ilustracija

Температурата на телото може да биде нормална, но обично е покачена. Колку е помало детето, толку се поизразени симптомите и поголем е ризикот од компликации. Кога се претерува со сончање, може да се појави губење на свеста, што е почеста кај адолесцентите.

foto ilustracija

Малите деца се многу раздразливи – плачат, навидум без причина, а постарите деца обично имаат гадење (понекогаш и повраќање), менуваат расположение и имаат несоница. Температурата на телото обично е покачена.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close