Кафе муабет

Растев без татко, децата ме исмеваа, поминував низ ПЕКОЛ- искрена исповед на Сека Алексиќ

Не било се така сјајно како сега...

Многу пејачки посочуваат дека патот до успехот е посипан со трње, а тоа го потврди и пејачката Сека Алексиќ.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

„Јас бев бегалец, па децата знаеја да бидат премногу директни, да не речам груби.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Сека признала дека детството кое го живеела не било слично на она што го живеат нејзините деца, но дека нејзината мајка се трудела да им пружи скромен живот колку што може.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Пораснав без татко, но мајка ми се трудеше тоа да не го почувствувам. Таа направи три работи за да не воспита брат ми и мене. Не можеше да си дозволи да не запише во градинка, бидејќи немаше пари, па нашите баби и дедовци се грижеа за нас – ја започнува приказната Сека и продолжува.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Со мене не им беше лесно бидејќи бев немирно дете. Не бев груба, само непослушен. Цело време јадев нешто, така е и денес. Не дека не сакав да учам, но пеењето ми беше поинтересно. Затоа отсекогаш сум била просечен ученик. Некогаш добро ја завршував годината, некогаш многу добро… Друштвото од одделение ми беше одлично. Децата не ме задеваа затоа што моите родители беа разведени. Наставникот одигра клучна улога во тоа. Им објасни дека во класот не има и нас чии родители се разведени, но дека не сме ние криви. И мајка ми се обиде да ни надомести што не живеевме со татко ми.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Сека доживеа уште една траума откако нејзините родители се разведоа. По избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година, таа побегна во Србија со нејзината мајка и брат. Со себе ја понеле само облеката што ја носеле на себе. Тие се преселиле во Бања Ковиљац, каде пејачката се запишала во четврто одделение. За да не бидат на улица, училиштето им дозволило да живеат во една просторија, а тие спиеле на душеци.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Беше тешко! Бев мала и не знаев што всушност е војна, но промената на околината беше огромен шок за мене. Десетгодишната Сека тогаш немала поим дека соучениците ќе и зададат нов удар во животот.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Имав одлични пријатели во Босна, и денес разговарам со мојот учител Ирфан. За жал, тоа не беше случај во Бања. Јас бев бегалец, па децата знаеја да бидат премногу директни, да не речам груби. Се сеќавам дека сите ми се смееја затоа што кажав „млијеко“, а не „млеко“. Кога почнав да зборувам на екавица за да се вклопам, тие уште повеќе ми се смееја. Имаше шеги и задевања за мене, но тие беа само деца, им се простува се. Сите тешкотии во животот ме зајакнаа и направија човек од мене.

фото инстаграм/Сека Алексиќ
фото инстаграм/Сека Алексиќ

Пејачката Сека Алексиќ е позната како некој што ги сака децата, животните и семејниот живот, а откако се омажи за Вељко Пиљкиќ, се труди да направи максимално попријатен дом во кој нејзините синови Јаков и Јован ќе уживаат и ќе растат среќно.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Иако често акцентот е ставен на изгледот на нејзината куќа, а бројките на кои се проценува се вртоглави, сепак Сека никогаш не му придавала значење на тоа.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Алексиќ постојано инвестира во својот семеен дом, каде децата од соседството често доаѓаат да си играат со нејзините синови и да уживаат во многуте работи што пејачката им ги овозможила на сите.
Сека е една од ретките личности од јавната сцена која успеа да го одвои приватниот од деловниот живот и со сопругот Вељко и синовите ужива во Стара Пазова, каде што изградија куќа.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Неодамна во интервју за „Супер ТВ“, пејачката истакна дека конечно успеала да најде мир и спокој во душата и е благодарна за се што има.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Никогаш не сакав гласно да зборувам за мојата среќа, но навистина најдов мир и спокојство во душата. Сè уште сум дел од сцената, но повторно далеку од камерите и рефлекторите кога сакам. Мојата оаза на мирот е во Стара Пазова и сакам да бидам изолирана. На почетокот многумина ме критикуваа дека избрав локација која не е фенси и популарна, но сегашниот мир, градина и двор што ги имам не би го сменила за ниту една вила на Дедиње, вели пејачката.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

– Планот е проширување на семејството. Планирам од септември да одам на ин витро. Се друго е во Божји раце. Би сакала да се исполнам во улогата на мајка и моето трето дете да биде круна на моето семејство. Синовите најмногу се радуваат на проширување на семејството и често ми велат дека би сакале да имаат сестра, а морам да признаам дека и јас сакам ќерка.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Сите пари што ги заработив и ги стекнав во кариерата заедно со мојот сопруг Вељко, секако дека ќе одат за моите деца. Непримерно е да се зборува за тоа дали сум им отворила банкарски сметки или планирам недвижен имот. Едно е сигурно, а тоа е дека се им е обезбедено до крајот на животот.
Вели дека сега кога е повозрасна и остварена во улогата на мајка е многу поисполнета од порано.

Фото: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Гледам голема разлика во духовна смисла. Кога бев помал бев желен за се, трчав на сите страни за да постигнам. Сакав да изградам голема куќа, да возам што е можно подобар автомобил, да ги носам најскапите брендирани парчиња облека и тогаш кога го постигнав сето тоа, сфатив која е целта на животот. Духовното што го носите во себе не може да се мери со ништо, дури и ако имате милиони на вашите банкарски сметки. Да го пронајдете вашиот мир, прибежиште и да имате здраво семејство е најголемиот благослов што животот може да ви го даде.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close