Кафе муабет

ПУТИН НИКОГАШ НЕ И ГО ЗАБОРАВИ ОВА: Со неа одигра свадбен танц- сега ја назначи за директорка!

Не ги заборава услугите...

Руската влада ја назначи Карин Кнајсл, поранешна австриска министерка за надворешни работи од екстремно десничарската Партија на слободата (Freiheitliche Partei Österreichs – FPÖ), за специјален економски советник на бордот на директори на најсилната и најголемата државна нафтена компанија во Русија, Роснeфт, пишува московскиот Комерсант.

Kremlin Pool/Alamy/Alamy/Profimedia

Карин Кнајсл всушност стана најпозната кога рускиот претседател Владимир Путин дојде на нејзината венчавка со претприемачот Волфганг Мејлингер во август 2018 година, а фотографијата од танцот на рускиот лидер со невестата го обиколи светот.

Во тоа време, малкумина во Европа се дружеа со Путин поради анексијата на украинскиот полуостров Крим, а тогашната австриска влада доби многу критики од Брисел, но очигледно шефот на Кремељ не ја заборавил таа ситна услуга за да излезе од изолација светски нафтени компании. Да потсетиме, Кнајсл, позната по своите десничарски и антиимиграциски ставови, ја критикуваше германската канцеларка Ангела Меркел за „небрежност“ за време на тогашната мигрантска криза, напаѓајќи ја во тоа време за нејзиното селфи со бегалците од Блискиот исток.

Kremlin Pool/Alamy/Alamy/Profimedia

Исто така, таа предизвика бура со своите ставови во кои, наводно, ги спореди ционизмот и нацизмот, што предизвика многу дилеми и полемики.

Кнајсл е поранешен новинар, зборува седум јазици – арапски, англиски, француски, шпански, хебрејски, унгарски и италијански и работеше осум години во канцеларијата на поранешниот австриски министер за надворешни работи Алоис Мок.

Kremlin Pool/Alamy/Alamy/Profimedia

Но, Путин се сеќава на убавите гестови направени од нејзина страна и не го заборава тоа, ние гледаме – а тој наградува. Кнајсл треба да го замени претставникот на Морган Стенли за Русија и земјите од поранешниот СССР, Олег Вјугин, кој е на позицијата од 2015 година. Исто така во Бордот на директори, според рускиот весник, повторно е предложен големиот пријател на Путин, поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој во моментов е на чело на акционерите на гасоводот „Северен поток АГ“, и покрај тоа што има 76 години, сепак бил предложен.

Kremlin Pool/Alamy/Alamy/Profimedia

Тука е и поранешниот директор на Барклис Ханс-Јоерг Рудлоф и најконтроверзната личност во Советот – извршниот директор на Норд Стрим 2 АГ, Матијас Варниг – поранешен член на источногерманската тајна служба Штази, кој е пријател со Путин уште од неговата служба како агент на КГБ во Дрезден, Источна Германија. Покрај шефот и најблискиот пријател на Путин, Игор Сечин, во рускиот дел од тимот на Роснефт се и рускиот вицепремиер Александар Новак и помошникот на Владимир Путин, Максим Орешкин.

Извор: Jutarnji.hr

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close