MAMA

Привлекува пари и успех како магнет! Ова растение мора да се најде во секој дом

Ако сакате да привлечете среќа и многу пари, набавете го ова растение

Ако сакате да привлечете среќа и многу пари, набавете го ова растение

Според фенг шуи, се верува дека ова растение може да донесе благосостојба и добра енергија во куќата.

Ако сакате да го наполните вашиот дом со убава енергија и да го пополните вашиот паричник, внесете красула во куќата.

Покрај привлекување среќа, ова растение е многу украсно, а го прочистува и воздухот, па добро е да го имате во просторијата каде што поминувате поголем дел од времето.

Јапонско дрво, дрво за пари, красула се сите имиња на растение чие латинско име е Crassula ovata. Може да ги слушнете и имињата жад растение или жад дрво. Тој е роден во Јужна Африка и Мозамбик. Именуван е по густите, месести лисја кои личат на монети.

Красула е растение, што значи дека има густи лисја во кои се чува вода. Нејзиното дрво е зимзелено. Обично достигнува висина до 1,5 м. Овални лисја растат по целата гранка. Ако е изложено на силна сончева светлина, листовите можат да добијат црвеникава нијанса по должината на рабовите.

Красула цути во текот на зимата до пролетта, цветовите се бели и бледо жолти, со многу пријатен мирис и форма на sвезда.

Одгледување и одржување

Грижата за е многу едноставна и не бара многу внимание, па дури и почетниците можат да ја одгледуваат успешно. Тoa е многу отпорен, толерира суша и може да преживее дури и ако не сте целосно внимателни и не го наводнувате редовно.Тие треба да се постави на сончево место и да бидете сигурни дека не е директно изложен на сончевите зраци.

За добро здравје на ова растение, важно е редовно да се отстрануваат исушените гранчиња и лисјата. Избришете ги листовите од дрвото за пари секој месец со крпа натопена во собна температура вода.

Фенг Шуи

Експертите за оваа античка кинеска вештина за украсување дома откриваат.
Филозофијата за подобрување на домот Фенг Шуи е одамна многу популарна, со се повеќе луѓе кои веруваат во енергијата што владее со домот и е убедена дека има значително влијание врз квалитетот на животот и среќата.

Оваа античка кинеска вештина за украсување дома нè учи како да ја украсуваме секоја просторија, каде да одржуваме одредени предмети и каде не, и нè учи каде да заштедите пари за да може да се размножуваат и да донесе финансиски просперитет во живот.

Наспроти сите претпоставки, Фенг Шуи вели дека идеално и единствено дозволено место за чување пари во еден дом е prostorija.Експертите на Фенг Шуи велат дека оваа соба има многу позитивна аура, но треба да бидете внимателни со декорацијата.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close