Кафе муабет

Преубави вести од домот на Никола Роквиќ: Пејачот ја сподели среќната вест- честитки пристигнуваат од сите страни

Славица славеше роденден...

Пред неполна година семејството Роквиќ се соочи со трагичната загуба на својот сакан сопруг, татко и дедо, познатиот пејач Маринко Роквиќ.

Фото Инстаграм/Славица Роквиќ

Синовите на Маринко, Никола и Марко, не криеја колку им било тешко по загубата на таткото, но вчера имаа голема причина за славење.

Фото Инстаграм/Маринко Роквиќ

Имено, нивната мајка, и сопруга на покојниот пејач, Славица Роквиќ, го прослави својот 58 роденден.

фото принтскрин/инстаграм

Свеќичките од тортата ги дуваше заедно со четирите внуци, а фотографијата од среќната баба, Никола ја објави на својот Инстаграм.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– Денес ни е прекрасен ден, на нашата мајка – баба и е роденден! На здравје! – напиша Никола.

Фото Инстаграм/Маринко Роквиќ

Мајка! Најслична на Бога затоа што создава живот! Каква привилегија и моќ што им се дава само на жените! Има само една мајка!, напиша неодамна Никола.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Никола има здравствен проблем?

Пејачот Маринко Роквиќ поч-ина во ноември минатата година по битка со тешка болест и зад себе остави неутешено семејство, а синовите Никола и Марко Својски дадоа се од себе да ја поднесат трагедијата што е можно подобро за да го олеснат најтешкиот период во нивната животот на нивната мајка.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Синовите не дозволувале Славица да потоне, туку постојано ја поддржувале, а вдовицата на Роквиќ не крие дека утеха нашла во најмладите членови на нивното семејство, Деспот, Леона и Симеон.

Фото Инстаграм/Славица Роквиќ

Откако дознаа дека и Никола и Марко чекаат принова, се чинеше дека мрачните денови се зад нив и дека радоста конечно тропна на вратата од семејниот дом, меѓутоа, сега во медиумите излезе веста дека здравјето на Никола Роквиќ е загрозено.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Имено, постариот наследник на Маринко на својот „Инстаграм“ профил сподели објава која загрижи многумина, па неговите обожаватели се прашуваат дали здравјето на Никола Роквиќ е сериозно загрозено.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Станува збор за фотографија на која пејачот носи маска за дишење на лицето, но набрзо објасни дека тоа е редовен третман во хипербарична комора што му помага да се чувствува подобро.


Според сите проценки, здравјето на Никола Роквиќ е совршено, а семејството со нетрпение го очекува доаѓањето на новиот член кој несомнено ќе донесе нова радост во домот на Роквиќ.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Неодамна соседите на Бојана Баровиќ и пејачот Никола Роквиќ проговореа за нив и сите имаа само убави зборови.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– Во медиумите читаме дека Бојана е бремена, веројатно на почетокот на бременоста бидејќи стомакот не се гледа. Ја видов пред неколку дена, се подготвуваа за патување, а таа ми изгледаше само малку отечена во лицето. Така изгледаат трудниците, особено кога е жешко, но носеше лелеав фустан, долг и не и се гледаше стомакот – истакна госпоѓа Нада, која живее во зградата карши нив.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– Никола е прекрасна душа и прекрасен човек. Го познавав и Маринко, тој беше намќор и за среќа Никола не е на него, но очигледно знаеше да ги воспита децата. Тоа всушност го направи Славица бидејќи и двата сина се многу насмеани и весели луѓе. Бојана кога се пресели овде делуваше вообразено, но со Никола стана достапна. Убаво е да се види како ги воспитуваат децата, зборуваат тивко и како се сакаат. Никола посака трето дете, рече: Дај боже. Драго ми е што желбата му се исполни, нивните деца сигурно ќе станат прекрасни луѓе – рече чичко Љуба.

Фото Инстаграм/Бојана Баровиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close