Дом и семејство

Пред да им смени пелена на своите синови оваа мајка прво бара дозвола од нив- еве зошто го прави тоа!

Алиса е мајка на два сина на возраст од две и четири години и наставник во основно училиште во Чикаго...

Oваа млада мајка стана вирален хит откако на платформата ТикТок објави видео на кое објаснува дека уште од најрана возраст ги учи своите синови на согласност.

фото тик ток

32-годишната Алиса е мајка на два сина на возраст од две и четири години и наставник во основно училиште во Чикаго.

На видеата што ги објавува, Алиса ги прашува своите синови дали им е потребна помош за одредени задачи, како што се изборот на облека или чешлање. Исто така, таа бара нивна согласност кога сака да ги прегрне и ги следи нивните реакции, така што во одредени ситуации, како што е скокоткање, да знае кога да запре.

фото тик ток

Алиса исто така покажа како вежба автономија на телото додека менуваше пелени на нејзиниот помлад син. На видеото таа комуницира со него и му објаснува што прави за да не се чувствува како пасивен набљудувач.

фото тик ток

“Сиве овие години работа со деца, имав време да ги вежбам овие активности за да видам што функционира, а што не. Имаше смисла да ги пренесувам истите методи на моите деца. Верувам дека учењето на децата е согласно и телесните граници треба да биде една од првите работи што треба да се научат “, објасни таа за BuzzFeed.

Иако овој метод функционира кај неа и нејзините синови, Алиса признава дека не мора да биде случај со други семејства.

фото тик ток

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Once Upon a Mama (@once.upon.a.mama)

“Верувам дека родителите на деца со тешкотии во развојот и учењето би можеле да имаат проблем да го практикуваат овој метод. Но, како и сè друго, можете да го прилагодите детето така што тоа ќе продолжува да учи за физичката автономија и консензуалните активности”, објасни таа.

фото инстаграм

Нејзината цел е „да ги научи децата да се заштитат себеси, да ја разберат силата и вредноста на нивните тела, да ги почитуваат сопствените и туѓите граници“.

фото тик ток

“Ако и покажеме на оваа генерација вистински пат, имаме шанса да го смениме светот. Јас навистина верувам во тоа”, заклучи таа.

Нејзините снимки имаат милиони прегледи и предизвикаа интересна дебата за родителството и границите. Многу луѓе го фалат нејзиниот метод и тврдат дека планираат да го користат во иднина.

фото инстаграм

Повеќе интересни видеа од оваа мајка може да погледнете на нејзиниот Инстаграм профил, once.upon.a.mama.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close