Дом и семејство

По 13 години брак, Сека Алексиќ и Вељко се одлучија за крај: “Одлуката ја донесовме заеднички”

Ќе направат пауза со ин витро оплодувањето...

Сека Алексиќ и Вељко Пиљикиќ се во хармоничен брак 13 години. Нивниот сон за големо семејство траеше исто толку долго, меѓутоа, парот сега реши да стави крај на таа приказна за некое време.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Имено, иако во текот на минатата година велеа дека се подготвени повторно да започнат со процесот на ин витро оплодување, сега Сека Алексиќ и Вељко Пиљикиќ решија да стават крај на таа приказна, барем одреден период.

Фото: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Секако, ова е привремена одлука, бидејќи пејачката сега сака да се посвети на кариерата:

фото инстаграм/Сека Алексиќ

-Многу ми се нарушени плановите поврзани со работата, работам повеќе од планираното и потоа налетавме на тој процес за концертот во Белград кој е планиран за следната година. Затоа оставам бременоста да се случи спонтано – откри претходно Сека за таблоидот „Стар“.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Постариот син на Сека Алексиќ е во предучилишна возраст, а потоа добила понуда следната година да организира голем концерт во Белград, па плановите за трето ин витро оплодување привремено се на чекање, со оглед на сите жртви што ги бара еден таков процес од жената.

фото инстаграм/ Сека Алексиќ

Јавноста веќе знае колку време Сека сакаше да стане мајка, а пред шест години таа желба и се исполни.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Првото дете Јаков го роди во септември 2016 година, а четири години подоцна, поточно во јануари 2020 година, го роди вториот син Јован.

Фото: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Сека во неколку наврати истакна дека мајчинството е најубавото нешто што една жена може да го доживее, а како што рече, би сакала да добие ќерка со сопругот Вељко Пиљикиќ.

Фото: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Нејзиниот постар син избрал име за сестричката а тоа е Софија.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Сите грешки што ги правиме како родители со првото дете, ги исправаме со второто, третото, четвртото и петтото. Се надевам дека ќе бидат пет. Се надевам. Во септември планирам повторно да одам на вонтелесно оплодување. Што и да биде, Господ да даде само здравје – изјави пејачката.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Замислете да родам близнаци. Колку и да даде Господ, јас сум задоволна. Макар и да не забременам повторно јас сум среќна и задоволна. Како мајка го постигнав тоа што го посакував долго време – истакна пејачката.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Многудетното семејство отсекогаш било нејзин сон, а синот Јован бил следниот дел од нивниот семеен мозаик.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

„Господ ќе не дарува со уште повеќе. Колку повеќе деца има, толку е посреќна куќата. Се надевам, со вера во Бог, дека Јаков и Јован ќе добијат повеќе браќа или сестри“, рече Сека, на која не и е грижа дали следниот член на семејството ќе биде повторно девојче или момче.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

“Им простив на луѓето пред децата. Не сакам да живеам во лоши и грди чувства. Им простувам на сите, но секогаш ги чувам блиску до мене луѓето кои се вистински пријатели, кои ме сакаат мене и моето семејство и обратно”, изјави пејачката за Блиц.“Како што одминуваат годините, сè повеќе сфаќам колку сум зрела покрај Вељко и колку ништо во мојот живот не би било исто доколку тој не наидеше. Вистински столб на семејството и поддршката. Тешко е Вељко толку лесно да го изнервирате. Точен е, правичен и секогаш сака да се почитува редот така, можеби некогаш кога ќе скршнам од патот, ќе се налути и ќе ме врати во правиот правец“, беше искрена Сека.

фото инстаграм/Сека Алексиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close