Кафе муабет

Погледнете каква убавица е ќерката на Снежана Савиќ – таа е копија на мама!

Анита е позната новинарка...

Актерката Снежана Савиќ зад себе има еден брак во кој ја доби наследничка и и го даде името Анита.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Она што малкумина го знаат е дека Снежана е мајка на актерката и новинарка Анита Лазиќ, а нејзиниот татко е режисерот и сценарист Драгослав Лазиќ.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

Со актерството се занимаваше како хоби. Таа глумеше во четири филма и сериите „Ѕвездара“ и „Сељаци“. Снимила и неколку реклами.

Фото Фејсбук/Снежана Савиќ

На петнаесетгодишна возраст, Анита дебитираше во филмот „Трета среќа“. Потоа во уште неколку филмови, а потоа се посвети на одгледувањето на нејзината ќерка Нина, а мајката Снежана и беше голема поддршка.

фото Фејсбук/Снежана Савиќ

На прашањето што најмногу ја загрижува кога се во прашање Анита и нејзината миленичка, Снежана неодамна за „Стори“ изјави:

фото Инстаграм/Анита Савиќ

– Најголема грижа ми е што ќе јадат. Еве, сега им правам сарма и ќе им ја однесам за да ручаат. Сè уште ја немаат добиено новата кујна и немаат на што да готват, но и без разлика на тоа сакам да ги поштедам за да не мора да поминуваат време покрај шпоретот или да се хранат со брза храна и нездраво. Колку што можам, тука сум да им помогнам. Не сакам кога во продавниците гледам таканаречено неопходно зло. Без да се навредуваат сите оние луѓе кои го подготвуваат, туку младите мора да се хранат здраво и да јадат што повеќе домашна храна. Анита често знае да ми каже: „Боже, мамо, не се замарај, па ќе купам нешто овде“, но се плашам од сите тие опасности што демнат од страна, тие заситени масти и слично.

фото Инстаграм/Анита Савиќ

Савиќ истакна дека во овој период работи многу и нема време за дружење со внучето.

Фото Инстаграм/Анита Савиќ

– Точно е дека работам многу. Едвај наоѓав време да го носам внучето на омилените колачи порано, но таа сега е големо девојче, сега е петто одделение и знае дека ја сакам најмногу на светот – истакна актерката, а потоа се осврна на повремени кавги со нејзината внука.

Фото Инстаграм/Анита Лазиќ
фото Инстаграм/Анита Савиќ
фото Инстаграм/Анита Савиќ

– Дури и кога сме заедно, таа е секогаш на тие игри, што ме нервира, па се расправаме (се смее). Тешко е да се одвојат од овие современи предизвици. Се разбирам, не сум толку старомодна, гледам дека е императив, но жал ми е за овие деца кои целото време го поминуваат виртуелно…

фото Инстаграм/Анита Савиќ

Анита Лазиќ дипломирала на Факултетот за политички науки, а денес успешно се занимава со новинарство.

Фото Инстаграм/Анита Лазиќ
фото Инстаграм/Анита Савиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close