Бебе

Овие храбри мајки ќе ве уверат дека доењето има многу  придобивки како за вас така и за вашите најмили (ФОТО)

Паола Мичел од Мелбурн, Австралија, со месеци се бореше за да го добие мелкот

Доењето е искуство кое различно влијае на жените. Добро е познато дека мајчиното млеко е најдобриот избор за бебе до шестиот месец од неговиот живот, но додека некои жени го опишуваат доењето како најубаво чувство, има и такви за кои тоа било трауматско искуство.

Зад нас е Светската недела на доење, која се слави од 1 до 7 август секоја година, а нејзината цел е да ја подигне свеста за физичките и емоционалните придобивки од доењето, како за мајките така и за бебињата.

За Лангелихе Бутелези од Рустенбург во јужна Африка, доењето било едноставно и исполнето. „Зази е стар неколку минути овде и јас бев воодушевен од леснотијата со која тој ме грабна и знаеше што да прави“.

Паола Мичел од Мелбурн, Австралија, со месеци се бореше за да го добие мелкото и не се откажа беше решителна дека ќе го дои својот син.

Бремената Аби Грин од Медисон, Висконсин очекува трето дете дијагностицирано со Даунов синдром и се прашува како ќе го дои. „Ги доив првите две деца 14 месеци. Претпоставував дека ќе биде исто со третото. Понекогаш е тешко, понекогаш е предизвик “, вели таа.

Ејми од Викторија во Австралија имала подеми и падови за време на доењето. Таа беше на ексклузивно доење неколку месеци по раѓањето на близнаците Рајли и Оливер, кои се родени предвреме. После тоа, таа остана без млеко и мораше да им ја понуди формулата на децата: „Посакувам да имам поголема поддршка за успешно воспоставување доење“, објаснува таа.

Ешли од Њујорк успеа да дои новороденче што го посвоила, кое е шест недели помладо од нејзиниот син: „Ова беше моќно искуство за мене како сопруга и мајка“, смета таа.

Хранењето од шишето е одлуката што секоја мајка ја носи поединечно и тоа треба да биде така.

Но, ако сте одлучиле да го храните вашето дете со млеко од сопствено производство, треба да знаете дека имате некои ГОЛЕМИ предности за таквата ваша одлука.

Доењето е добро за здравјето на бебињата

„Бебињата кои цицаат имаат помала веројатност да страдаат од разни чести настинки, синусни и ушни инфекции и имаат помалку проблеми со дијареа и затвор. Тие имаат и помала веројатност да развијат алергии”, вели д-р. Џим Сеарс , ко-автор на книгата за новопечени мајки „The Baby Book“.
Мајчиното млеко е здраво за самата мајка

„Доењето помага при спречување на раk на дојка и јајниците. Освен тоа, доењето ги ослободува „мајчинските“ хормони како пролактини, кои, покрај тоа што овозможуваат производство на млеко, имаат смирувачки ефект.“

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close