MAMA

Ова момче се искачи на врвот на Олимп носејќи девојка со инвалидитет на грб: И помогна да го оствари својот сон

Тосиу има 22 години и е студент по биологија во Солун

Грчкиот атлетичар Мариос Јанакау ја заврши трката во својот живот во понеделникот откако се искачи на врвот на планината Олимп носејќи ја на грб една жена со посебни потреби Елефтерио Тосиу.

– Нема ништо пореално од сонот – напиша Јанакау на Инстаграм, откако во 9:02 часот по локално време се искачи на Митикас, на врвот на планината на Боговите.

Тосиу има 22 години и е студент по биологија во Солун. Двајцата се сретнаа во септември, а девојчето му ја откри на младиот човек својата желба да се искачи на највисокиот врв на Олимп, пат кој спортистот веќе успешно го завршил 50 пати.

Но, 51 пат , рече тој, е најпосебно за него. Пред искачувањето, тој рече дека на почетокот на октомври ќе се искачи на највисокиот врв во Грција, носејќи го Елефтерио на грб во специјално изработен ранец. Искачувањето на врвот траеше подолго од 10 часа.

Осум членови на екипажот отидоа со нив, а кога достигнаа надморска височина од 2.400 метри, направија пауза и ја поминаа ноќта таму, пред да го продолжат патувањето до врвот на планината, што е 2.918 метри, во 6 часот наутро во понеделник.

Спортистот рече дека му помогнал на својата пријателка да оствари сон што и се чинел невозможен.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис им честиташе на двајцата за успехот.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close