Кафе муабет

Ова е постариот син на Жика Јакшиќ: Живее во Германија и е еден од најуспешните во својата работа!

Андрија Јакшиќ не е заинтересиран за естрада. Тој е најмладиот енолог во Германија....

Продуцентот и авторот на емисијата „Никогаш не е доцна“, Жика Јакшиќ има два сина од два брака. Првиот син Андрија го доби од бракот со Снежана, додека Душан го доби пред шест години во брак со Дајана.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

Малкумина го знаат неговиот постар син Андрија, кого го доби од првиот брак со Снежана. Тој живее во Германија, каде што некогаш живеел Жика.

Андрија Јакшиќ не е заинтересиран за естрада. Тој е најмладиот енолог во Германија.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

Жика многу пати истакна дека е многу горд на својот син, бидејќи ја продолжи традицијата на неговиот роден град Александровац, кој е познат по винското кралство.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

-Работата со вино е многу сериозна. Тоа го започна мојот син Андрија. Тој е најобразован Србин во тој поглед, тој е господар на енологија ( наука која го изучува виното од сите аспекти, од бербата на грозје до производство и складирање на вино) – се пофали Жика во разговорот за српски „Свет“.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

-Иако тој можеше да ја заврши таа работа каде и да посака во светот, почнувајќи од Калифорнија, преку Канада, Париз и сите други дестинации, успеав да го задржам во Србија и сега тој работи тука – додаде Јакшиќ.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

-Од осум натпревари на кои отиде нашето вино, тој освои исто толку медали. Пет златни, две сребрени и една бронза. Мојот син го направи своето прво вино во 2016 година, како ремек-дело, а последните две години работата се одвива многу сериозно – вели Жика и додава:

За потсетување поранешните сопружници, Жика Јакишиќ и Дајана Пауновиќ по разводот одлично функционираат. Како што Жика, тврди тој во се ја поддржува поранешната сопруга и признава дека се во одлични односи.

ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /
ФОТО: Инстаграм/Жика Јакшиќ /

– Дајана е млада и успешна жена која ги има сите права на овој свет да биде сакана, да ужива и да биде среќна. Ние двајца сме во одлични односи. Ќе ви признаам дека јас за нејзината врска знам уште од почетокот, но умеам да чувам такјна, така ниту коментирам нешто ниту издавам. А за мојот приватен живот, ќе ви кажам само дека не сум сам и дека не сум осамен, моментално ми е многу добро, беше искрен Жика.

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

– Дајана и јас сме пример како луѓето и по разводот многу убаво и нормално можат да функционираат, рече Јакшиќ, на што Дајана се надоврза:

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм
ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

– Жико, ние сме пример за тоа како луѓето уште подобро можат да функционираат по разводот отколку во брак – низ насмевка искоментира водителката.

Инаку, Дајана Пауновиќ по разводот изјави дека и покрај тоа што се раздели од нејзиниот сопруг, верба во љубов се уште има и како што и сама вели никогаш не се знае дали еден ден повотрно ќе застане на лудиот камен.

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм
ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

-Ако ме прашате дали би се премажила, не знам, бидејќи не мислам дека хартијата гарантира нешто, може да се сакате до крајот на животот и без потпис на хартија. Ако ме прашате дали разликата во возраста помеѓу маж и жена е пречка, ќе кажам – не.

Љубовта не знае за години, љубовта нема правила. Не е докажана идеална старосна граница . Сето е индивидуално, нема математичка формула , рече таа и додаде дека секоја врска е различна:

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

-Секоја врска има свои предизвици и пречки. Ако имаше формула за идеална љубов, луѓето не би се разведувале.

Денес, разликата во возраста не е табу тема. Имаме многу примери во нашата земја, но и во светот, каде паровите со голема разлика во возраста функционираат.

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм
ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

Најважно од сè е луѓето да бидат слични и да имаат исти вредносни системи, важно е да бидат од слична природа и темперамент , заклучи Дајана која беше во брак во водителот на „Никогаш не е доцна“, Жика Јакшиќ.

ФОТО: Дајана Пауновиќ / Инстаграм

Интересно е што и по разводот Жика Јакшиќ јавно признава дека Дајана е жената која навистина ја сакал и секогаш ќе ја сака.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close