Кафе муабет

Ова е вистината за здравствената состојба на Марина Туцаковиќ- Фановите се шокираа кога видоа како изгледа!

Марина се бори со тешката болест...

Болеста на Марина Туцаковиќ целосно го промени нејзиниот живот во последните неколку години.

Фото: Инстаграм/ Марина Туцаковиќ

Иако во јавноста важи за храбра и силна жена, нејзините фанови се разочараа од последната нејзна фотографија и и порачаа да не се откажува.

Марина реши да не се предава, туку да излезе од најтешката битка во животот како победник. Само пред неколку месеци, здравствената состојба на еден од најголемите текстописци на Балканот беше доста добра.

Таа пред две години имаше oперација на Институтот за oнкологија, па потоа се лекуваше и во Германија.

– Се чувствувам прилично добро. Не како шампион, но прилично добро. Сега сум на биолошка и хормонска терапија. Добивам нешто во oнкологија, нешто во приватна клиника. Пијам апчиња и инекции еднаш месечно. Деновиве треба да направам скенер, но се преселив, сега не мора да излегувам. Не е наивна тeрапија, влијае на крвната слика, но не и на духот, тоа е најважното – изјави Марина за „Блиц“.

За време на викендот, на социјалната мрежа Инстаграм нејзиниот син објави фотографија која направи вистински бум, со оглед на тоа што јавноста веќе подолг период ја нема видено Марина.

 

„Госпоѓица МТ“, напиша синот на Марина само кратко во описот на објавата.

Набргу после тоа, Александар Радуловиќ Фута нејзиниот сопруг проговори и откри во каква состојба е Марина.

 

– Што да кажам. Целата оваа ситуација околу вирусот дополнително влијае на нејзината состојба. Цело време е заклучена во куќата, слабо се движи затоа што не може. И сето ова води кон депресивна состојба. Марина сега започна со шестиот циклус на хeмотерапија – рече композиторот и додаде:

– Нормално е да не се чувствува добро. Спие цел ден, не станува од кревет. Уморна е. Но, нека биде, нека одмори. Не ја форсирам. Јас подготвувам сè што и треба, и носам храна, а нејзино е само да се одмори и да не биде изложена на стрес. Марина моментално е во таква фаза, нема сила да зборува, па затоа не одговара на телефон.

Болеста на Марина Туцаковиќ предизвикува страв и неверување кај многу нејзини обожаватели и соработници, читајќи написи во весници. Сепак, сопругот на Марина тврди дека многу од тоа што е напишано не е точно.

 

– Таа не у*ира, како што велат, тоа е само таков процес со тие терапии. Да се ​​чувствувате лошо е само очекувана реакција. Само да поминат наредните десет дена, тогаш ќе биде подобро – заклучи Радуловиќ за „Стар“.

 

 

Иако се чувствува лошо и измачено, Марина не се откажува. Има една цел, да го усреќи синот кој не би и простил ако се предаде.

-Би сакала да ум paм, но морам да живеам заради синот. Јас и онака со години живеам мачно, тоа неодамна ми го кажа, рекла блиска пријателка на Марина.

 

 

-И покрај се таа е толку силна што и се восхитувам, таков борец немам сретнато. Храбро се носи со црната судбина, откако и почина синот Милош. Само таа си знае низ каква болка минува веќе девет години. Одамна би се откажала, да не и беше другиот син, кој и е се на светот. За него живее и се бори, рекла пријателката.

За потсетување, Марина ја доживеа најголемата болка што може да ја добие една мајка, таа го загбу својот син на 24 годишна возраст.

Таа на 1. декември си го пронајде својот син Милош мр тooв во семејната куќа во Белград.

“Влегов во неговата соба и го најдов тоа што го најдов. Милош тогаш имаше 24 години. Беше први декември. Секогаш се плашев дека ќе му се случи нешто. Детето оди на екскурзија, па се плашите како ќе стигне. Секогаш едноставно имате страв за луѓето што ги сакате “, рече Марина.

-Милош едноставно не се разбуди. Тој беше здрав и исправен утрото, сè беше нормално. Стана да пие вода и ми рече да го разбудам по четири за да може да оди на фризер и да се подготви за дискотека навечер. Сепак, “Кога влегов во собата да го разбудам, го најдов неподвижен. Неговите прсти беа веќе сини. Не знам што се случило … Не знам дали има нешто полошо отколку кога ќе го пронајдете вашето дете како лежи неподвижно во кревет”, рече текстописецот.

 

“Не сакав да ги видам резултатите од обдукцијата. Што ми значи тоа? Дали беше неговото срце, дали зеде нешто … Што е важно. За мене не е важно. Не работев неколку месеци по неговата cмрт. Имав поддршка , музиката беше во мојата крв и морав … “, рече таа во таа пригода.

Таа исто така му напиша песна на својот непреболен син која ја отпеа пејачката Ана Николиќ, песната се вика „Мишо мој“ која ден денеска е вистински хит.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close