Дом и семејство

Оваа мајка доби низа критики: Му дозволува на бебето да јаде кал, песок, камења- тврди дека така гради имунитет!

Според неа, бебињата треба да бидат изложени на што повеќе бактерии додека се дојат за да создадат имунитет...

Многу мајки стравуваат од бактерии и им забрануваат на своите деца да играат во земја, да се валкаат, да ставаат во уста валкани раце, но оваа 22-годишна мајка буквално стана вирален хит на интернет отккао објави видео на кое вели дека му дозволува на своето синче да џвака разни предмети, вклучително и камен.

Алис Бендер предизвика жестока дебата откако сподели видеа на ТикТок од осуммесечниот син Ферн и иако доби низа негативни коментари, сепак таа е категорична во намерата да го брани својот став по ова прашање.

Според неа, доколку детето јаде валкани работи ќе „изгради имунитет“ па поради тоа и му дозволува да го прави тоа, и посочува дека не се плаши од бактерии.

Алис воедно тврди дека медицинската и фармацевтската индустрија вложиле пари во „серија кампањи вредни милијарди долари“ за „промена на јавната свест за бактериите и бебињата“.

“Не се плашам од бактерии. Всушност, тие се добредојдени. Јас им верувам на природата и на моето бебе”, вели таа во видеото што оттогаш стана вирално.

Според неа, бебињата треба да бидат изложени на што повеќе бактерии додека се дојат за да создадат имунитет.

“Бебињата го имаат тој инстинкт само додека се дојат и тоа е со причина. Нашето млеко е тука за да ги заштити додека го градат имунитетниот систем”, рече таа, додавајќи: “Мајчиното млеко е неверојатно. Мајчиното млеко е оригиналниот лек. Далеку е супериорен во однос на кое било мајчино млеко кое е создадено да ги задоволи моменталните потреби на нашето бебе “.

Таа исто така им рече на луѓето дека „не треба да се бориме со природата“ и тврди дека нејзиниот син е „многу поздрав во споредба со другите бебиња“ поради ваквиот пристап.

Како што се очекуваше, луѓето се поделени околу нејзиното објавување.

“За жал, моето бебе не е доено исклучиво со мајчино млеко, но јас не го штитам од нечистотија и микроби. Има осум месеци и е здраво”, коментира еден корисник на ТикТок, додека друг додава: “Така бебињата го градат имунитетот! Браво мама! “.

“Не сте загрижени за паразити? Како планирате да го заштитите вашето бебе од нив ако го оставите да јаде нечистотија?” праша еден од оние кои не го поддржуваат ова наводно „градење на имунитет“, пренесува The Sun.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close