Бебе

Оваа МАМА не се срами од тоа дека нејзината 4-годишна ќерка сè уште носи пелени, еве што им порача на докторите и злите јазици

Блогерката  Лора Маца е позната како жена без влакна на јазикот.

Блогерката  Лора Маца е позната како жена без влакна на јазикот.

33-годишната Австралијка мајка на три деца и речиси секој ден зборува за родителските должности на социјалните мрежи. Овој пат на ред беа пелените, односно одвикнувањето од нив. Имено, нејзината четиригодишна ќерка Софија сè уште ги носи, па затоа, како што вели, понекогаш наидува на убедувања.

Таа не гледа ништо лошо во тоа, па затоа нема намера да го присилува својот двегодишен син да се ослободи од пелени сè додека тој не биде подготвен. Неодамна, сепак, медицинска сестра ја праша дали започнала да го учи да прави мокрење во тоалетот.

“И реков на телефон дека е генијалец. И реков може да состави реченици, да игра, да се храни. И таа ме праша дали оди во тоалет. Не, тој не е подготвен. Потоа, таа ми рече да требаше да го охрабрам да му чита книги, да го седи на тоалет. Во принцип, морам да го присилам “, напиша таа на Фејсбук. “Децата се принудени да пораснат, да станат да разговараат и да одат во тоалет на одредена возраст. Зошто?” – се прашуваше таа.

Потоа појасни дека нејзината ќерка сè уште носи пелени иако има 4 години и дека нема да ја присили да оди во тоалетот.

Менувањето пелена бара концентрација и особени вештини, посебно кога вашето дете влегува во фаза на непрекинато мрдање, движење и бегање. Една мајка открива еден едноставен трик со кој оваа задача ќе ви стане малоку полесна. Воодушевените родители се запрашаа како до сега не им текнала оваа идеја.

Ерин Биес објавила снимка од сопствените реакции на овој трик и се запрашала како за тоа не знаела додека нејзините деца носиле пелени. Се’ што ви е потребно е детското боди кое ќе го закопчате преку детските раце. И, тоа е тоа!

Мора да признаеме дека ова е одлична идеја, зар не?!

Совети плус: За уште поуспешно менување на пелената на бебето, секогаш на масата за промена или на креветот до себе имајте нешто што знаете дека ќе му го одвлече вниманието на вашето малечко, при што нема да се превртува или плаче. На пример, тоа може да биде некоја интересна и шарена играчка, огледало, омиленото меченце и слично.

Исто така секогаш кремата и пударта оставајте ги подалеку од негов дофат, зашто ако ги дофати ќе ги истури и ќе имате многу повеќе работа, а процесот на менување пелени ќе биде подолг и понервозен.

Бебињата треба со своето тело да ја допираат мајчината кожа – тоа ги смирува и им делува терапевтски

Најдобриот начин за чување на новороденото бебенце е директниот контакт меѓу кожата на детето и родителите. Кога бебето ја допира мајчината кожа тоа делува смирувачки за него и затоа негата кожа на кожа им се препорачува на мајките.

Таквиот близок физички контакт посебно помага кај бебињата кои се предвремено родени

Можеби ќе се изненадите, но повојувањето на бебињата не е најдобриот начин на новороденчето да му биде удобно. Според последните повеќегодишни истражувањата, практикувањето на нега кожа на кожа, односно директен контакт на кожата на детето и родителот, е многу подобар начин за смирување на новороденчето и неговата удобност.

„Нашите тела имаат неверојатна способност да ја подигнат телесната температура на новороденчето и нејзиното одржување на вистинското ниво“, вели професорот др. Гене Кранстон Андерсон од Универзитетот во Кливленд. Таквиот близок контакт посебно им помага на предвремено родените бебиња, и ако така се чуваат помалку плачат, подолго спијат и полесно се навикнуваат на доење.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close