MAMA

Никогаш во животот не сум испеглал панталони, ниту мои ниту туѓи: Среќата е нешто друго за мене

тидов да ја посетам мојата пријателка Тања и се зачудив.

Мислам дека само надчовеците живеат вака: пеглаат чорапи, гаќи и крпи …Отидов да ја посетам мојата пријателка Тања и се зачудив.

Сè што кај неа е толку совршено и убаво, што сакам да ја прашам каде да купам билет за овој музеј.  Не е стан, туку рај за перфекционистите.

Книги подредени по големина. Шарени свеќи на полиците во тон со завесите. Слатки во сад во боја на позадина. Шармантно.

„Извинете, не успеав да исчистам“, рече пријателката и ја поправи асиметрично поставената украсна перница на модерниот кауч.

Се шегува, си помислив.

Лично, не живеев во таков редослед и сигурно никогаш нема да живеам. Мојата куќа е персонификација на хаосот: сите брзаат некаде, се расфрлаат, забораваат чаши недовршено кафе, додека од под креветот има неколку чорапи, а кукли се тркалаат на подот …

На пат да ја посетам, соборив цивилук, покриен со планина од разни видови облека, не само јакни и палта.Нешто не е во ред со мене, си помислив уживајќи во оваа необичност на другите. Претпоставувам дека само надчовеците живеат како во списание

Никогаш не можев да го сторам тоа. Следното утро се расправав со ќерка ми. Таа има четири години и тоа е доба на протест.

Тие планираа свечена фотосесија во градинката, па мораа да се облекуваат убаво. Моето девојче фрлаше еден фустан по друг и го бараше своето омилено здолниште, кое вчера го ставив во валканиот алишта, кога истураше супа.

Јас објаснив, се помолив, убедив. На крајот, се изнервирав, го извадив здолништето на кое беше исушена супата, па таа повеќе не можеше да се види и веднаш ја израдував ќерка ми. Се облече послушно и весело и среќна отиде во градинка.

За секој случај, донесов убав фустан, ако таа се предомисли.

Родители и деца се вртеа во соблекувалната на градинката. Девојките-принцези, со лакови и украсни штипки за коса, во елегантни тоалети, промрмореа „мајка ми облече погрешни чевли“ или „жешка сум“.

Мoeто се вртеше во здолниште натопено во супа и си играше со гумен еж.

Мајки разговарале дали да пеглаат гаќички и маици. Повеќето од нив сметаа дека треба да биде затоа што „ткаенината за пеглање станува помека“, на крајот на краиштата, „пеглам секој ден“.

Од срам, ќе се сокриев под клупата. Никогаш во животот не сум пеглала гаќички, ниту моја, ниту туѓа, а главниот критериум за избор на облека е тоа што е удобна и нема гужва.

Една мајка го испегла лакот на својата ќерка на самото место.Нешто не е во ред со мене, помислив да ги гледам девојките во совршени фустани. Веројатно само натчовечки живеат и пеглаат секој ден.Никогаш не можев да го сторам тоа. Ја бакнав ќерка ми на косата. Мирисаше на пушено месо. Тоа беше всушност супа од грашок.

– Вели да облече фустан? Погледнете колку е убава! А?

– Нема! Мојата принцеза воздивна.

Јас не инсистирав. Сакам да биде расположена на фотографијата како што е сега, и да не е убава и да плаче. Долги години ќе ја гледам таа фотографија и ќе уживам во нејзината слатка флертувачка насмевка и светли очи. Дури и нема да го забележам здолништето и целосно ќе ја заборавам супата.

На пат кон работа, застанав покрај салонот за убавина на Јука за да се нашминкам. Таа има педесет и изгледа како да има 25. Затоа ја викам Јука, а не г-ѓа Јулија.

Кога и да ја видам, велам: Дали спиеш во фрижидер, Јуко? Или имате билки кои подмладуваат? Можеби имате портрет на Доријан Греј, кој старее наместо вас?

Невозможно е да изгледате полумладо.

– Тоа е ботокс, душо. Гимнастика за лице. Козметологија. Патем, време е и за вас. Погледнете, веќе имате мимички брчки – вели Јука и се наведнува кон мене, нанесувајќи коректор на моите мозолчиња.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close