Брак

НЕ САКАМ БРАК НИТУ ДЕЦА, САКАМ ДА УЖИВАМ ВО СВОЈОТ МИР- Исповед на една девојка која наиде на многу негативни коментари!

Поради оваа исповед многумина ја нарекуваат себична...

Многумина гледаат на бракот како нешто сериозно, кое трае целиот живот, па поради тоа тешко и се одлучуваат на овој чекор.

Секако пред да стапите во брак, важно е да разговарате со себе дали сте подготвени за овој потег.

Покрај поставувањето приоритети, важно е и доколку сте во врска, да му нагласите на партнерот дека не сакате или не сте подготвени за брак, со цел да се поштедите себе си и него од непријатни ситуации.

Таков е примерот со оваа девојка, која реши јавно да проговори зошто не сака брак ниту деца, иако тоа од неа го очекува нејзиното момче.

– Ја сакам самотијата и затоа не сакам да се омажам. Го сакам мојот дечко и сакам работите да останат како што се. Сепак, тој сака да живееме заедно и да основаме семејство. Сакам да пијам кафе во тишина наутро пред работа, сакам да пијам вино и да читам книга навечер, да правам што сакам, да сликам, да одам на тренинг, да спијам кога ми се спие и да готвам кога сакам да готвам, а не кога треба да ја гледам мојата омилена серија и филмови. Бев со мојот дечко и неговите братучеди една недела во една викендица на село. Немав ниту 5 минути на тишина и мир за да уживам во природата со мојот дечко. Децата беа невозможни и не не оставија ниту на секунда сами. После тоа, моето момче гордо ми рече: „Колку би било убаво да имаме наши деца и да бидеме вакви секој ден?“.

 

 

Не, воопшто не би било убаво! Едвај чекав да се вратам дома во мојот мал стан каде нема врева и хаос. Наместо таа недела да ми дојде како одмор, се вратив уморна и несреќна – беше признанието на девојчето, по што следеа бројни коментари.

Секако оваа исповед предизвика бура од реакции и коментари, воглавно негативни.

 

Многумина веруваат дека девојката е себична и се грижи само за своите интереси, а многумина и замерија што не го информирала своето момче за ова и отворено не му ги кажала своите приоритети, така што секој од нив да има простор да живее во животот каков што му одговара.

– Според мене, вие сте себична личност, очигледно гледате само на вашите желби. Ако момчето сака семејство, нема потреба да го ограничувате во тоа со вашето себично однесување. Раскинете со него за да може да ја најде својата среќа – беше еден од коментарите.

– Подобро да раскинете што е можно побрзо и јас секогаш имав проблеми затоа што сите сакаат деца и колку подолго сте заедно, тоа едноставно се претвора во агонија. Пронајдете некој што сака ист начин на живот како вас. И, сигурно ќе станете посилни подоцна беше напишано во коментарите.

– Исто така, сакам тишина … Но, едноставно мислам дека овој хаос (деца) е неопходен во животот. Откако децата ќе пораснат, повторно ќе го имате вашиот мир, но од тој хаос ќе дојдат најубавите моменти. Не живејте го животот неправедно, имате шанса да создадете нов живот, и кој знае, можеби ќе го смените светот – стои во еден од коментарите.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close