Бебе

Необична приказна: Овие бебиња се близнаци, кога ќе ги погледнете денес нема да верувате колку се различни (ФОТО)

Ако ги зафати очите води до страбизам, нистагмус и слабеење на видот.

31-годишната мајка Стејси од Нигерија никогаш не помислила дека веста за нејзините бебиња ќе го обиколи светот.

Таа и нејзиниот сопруг Бабаџид добија близнаци Даниел и Давид.

Иако се близнаци, Даниел и Дејвид се различни на некој начин. Даниел има темна кожа и црна виткана коса, исто како и неговата 5-годишна сестра Демиладе, а Давид е роден албино. Има бела кожа и скоро златна коса.

Мама гордо го покажа своето необично дуо на Инстаграм и доби многу лајкови. 🙂

Албинизмот е наследно нарушување на производството на меланин кое предизвикува дифузна хипопигментација на кожата, косата и очите – Недостатокот на меланин (а со тоа и помала количина на пигмент) може да биде целосен или делумен, но влијае на сите делови на кожата.

Ако ги зафати очите води до страбизам, нистагмус и слабеење на видот. Освен заштита од сончева светлина, не постои третман за промена на кожата, пишува во Медицинскиот прирачник за дијагностицирање и терапија.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close