Новости

Нема дилема, повторно ќе не затворат: Бројот на заболени постојано се зголемува, на есен нови рестрикции?

Бројките растат и во соседството

Според српскиот епидемиолог Предраг Кон најголемите закани за епидемиолошката состојба се јавните собири и прослави, и недоволниот број на вакцинирани…

Бројката од скоро 600 нови заболени од Ковид 19 во соседна Србија беше големо изненадување, бидејќи се проценуваше дека оваа бројка ќе достигне 500 дневно оваа недела, и затоа наскоро се очекуваат 1.000 нови случаи дневно, предупреди денеска епидемиологот Предраг Кон, додавајќи дека ситуацијата е полека станува алармантна…

Фото Илустрација

Тој рече дека најголемите закани за епидемиолошката состојба се јавните собири и прослави, и недоволниот број на вакцинирани, поради што веќе е време да се размислува за она што ќе биде на есен  но напоменува  и воведување нови мерки.

foto inz.ba/ илустрација

– Се зголемува репродукцијата на вирусот и во тој случај растот на заболени нагло ќе се забрза. Не можете да очекувате епидемиолозите да молчат, ние постојано зборуваме и предупредуваме дека ситуацјата нема да остане вака како што е.Според мое мислење, ова е веќе сериозно и време е да видиме дали ќе се намали бројот, и да воведеме носење маски на јавни собири. Мора да се разбере дека ситуацијата се менува, особено пред почетокот  на школската година – рече Кон.

printscreen/RTVPink

Тој предупреди дека бројот на хоспитализирани во последните недели почна да расте во однос на бројот на оздравени и дека ситуацијата полека станува заканувачка.

foto jutarnji.hr/ ILUSTRACIJA

На прашањето дали може да се очекува Европската унија да ја отстрани Србија од зелената листа, Кон рече дека нема дилема.

фото илустрација

– Дефинитивно ќе не заклучат, нема дилема. Кога велам затворат, тогаш мислам на ограничувања за влез. За различни земји ќе има различни ограничувања, туристичките земји генерално ќе имаат послаби пристапи за зачувување на туризмот, што влијае на зголемувањето на активноста на вирусите. Оние кои се враќаат од одмор се првиот показател дека се зголемува бројот на заболени. – нагласува Кон.

фото илустрација

Тој додава дека ни претстои ризичен период бидејќи се очекува и формирање работни колективи и враќање во училиштата.

Кога станува збор за новата учебна година, Кон посочува дека само неколку илјади деца од речиси 600.000 на училишна возраст за кои се препорачува вакцинација ја примиле вакцината, и дека е логично да се создаде одреден систем што ќе овозможи редовна настава и во исто време и ќе спречи инфекција меѓу нив.


– Како и пропустот за Ковид, разделбата на учениците е нешто што изгледа логично, особено затоа што кај младите не знаеме колку вакцината штити од пренесување. Тоа го кажав вчера, но морам да го поправам мојот став – премногу е сложено за да биде идеално. Би било идеално сите деца да бидат вакцинирани – вели тој.

фото илустрација

– Не постои посилна заштита од вакцината, и апсолутно секој треба да го знае тоа, и тоа е најсоодветниот начин за заштита во ситуација на пандемија, особено кога имаме јасно регистрирани вакцини за таа возраст – објаснува епидемиологот.

фото илустрација

На прашањето дали можеме да очекуваме нови ограничувања за да се намали јачината на новиот бран, Кон рече дека дури и да има затворање, вирусот сепак ќе циркулира.

И во Македонија драстично зголемен бројот на заболени од Ковид 19!

фото илустрација

Во текот на неделава беше забележан драстичен пораст на заболени од вирусот корона.
Во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на КОВИД-19.

Фото Фејсбук/ Минстерство за здравство

Министерот Венко Филпче информираше дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

Фото Фејсбук/ Минстерство за здравство

Вкупно се аплицирани 944.731 дози вакцини, а ревакцинирани се 416.614 граѓани.
Вчера вкупно се вакцинирале 10.179 граѓани.

Фото Фејсбук/ Минстерство за здравство

Прва доза вакцина вчера примиле 3.993 граѓани.

-65% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. 62% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.

-58% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина. 47% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

Фото Фејсбук/ Минстерство за здравство
Фото Фејсбук/ Минстерство за здравство

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close