Дом и семејство

Нема да верувате што прави Меган Маркл секој ден откако ќе го земе синот од градинка- она на што го учи е неверојатно!

Го учи да биде дарежлив, благодарен за се што има...

Меган Маркл и принцот Хари, наводно, се вратиле во САД минатиот вторник по нивната турнеја во Велика Британија и погребот на кралицата Елизабета Втора.

фото инстаграм/Меган Маркл

Во нивниот дом во Монтесито ги пречекаа тригодишниот син Арчи и едногодишната ќерка Лилибет од кои беа разделени вкупно 17 дена.

фото инстаграм/Меган Маркл

Хари и Меган ретко се појавуваат во јавноста со своите деца, а многу малку се знае за нивниот семеен живот во Калифорнија. Меѓутоа, Меган неодамна во интервју за американскиот The Cut откри дел од своето секојдневие.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Имено, Маркл отишла да го земе Арчи во градинката во друштво на новинарката Алисон П.Дејвис, која во својата статија го опишала трогателниот ритуал на мајка и син.

фото инстаграм/Меган Маркл

-Ако Арчи заборави да каже „те молам“ или „благодарам“, Меган го потсетува на манирите што го прават маж. На семафор, Меган посегна во багажникот и извади сосема нов црн ранец и го даде на човекот кој ја чува, кој потоа му го даде на еден бездомник на аголот, раскажува Дејвис.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Таа додаде дека Маркл го учи Арчи дека некои луѓе живеат во големи куќи, некои во мали куќи, а некои се „помеѓу домовите“. Во ранецот што му го подарила на бездомникот имало комплет за освежување, кој вклучува вода, крекери со путер од кикирики и гранола.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

– Арчи на крајот призна дека изел едно, напиша новинарката.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

За потсетување, отсуството на Арчи и Лилибет на погребот на кралицата Елизабета се смета за одлука на нивните родители, а не е донесена официјална одлука да се спречи нивното присуство.

фото инстаграм/Меган Маркл

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, исто така, одлучија да не го однесат својот најмлад син Луис на погребот, додека беа присутни деветгодишниот принц Џорџ и седумгодишната принцеза Шарлот.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Војводата и војвотката од Сасекс живеат во замок од 14 милиони долари во Монтесито, Калифорнија, а Арчи редовно го носат во градинка каде што неговите врсници дури и не знаат дека е член на кралското семејство, тврдат родители на други деца кои се со него во групата.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Во градинка учат и шпански, музика, танц, глума и компјутерски науки, но имаат и некои не толку традиционални „предмети“ како емоционална писменост и како да се биде љубезен.

фото инстаграм/Меган Маркл

Родителот на едно од децата од групата на Арчи изјави за Mirror:

фото инстаграм/Меган Маркл

„Хари често го носи Арчи во градинка и доаѓа по него. Изгледа како многу добар татко. Сите родители се опуштени околу Хари и Меган, никој не прави врева околу тоа. А што се однесува до другите деца, Арчи е еден од нив. Тие не знаат дека неговиот татко е член на кралското семејство и веројатно не би им било важно, освен што Меган е принцеза на Дизни“.

фото инстаграм/Меган Маркл

Градинката е структурирана во мали групи, а децата учат и да ја чуваат животната средина.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Имаат голема градина полна со славејчиња, овошни дрвја, разни растенија, пеперутки, пчели и деца кои помагаат сето тоа да се одржи во живот. Наводно, Хари и Меган сè уште размислуваат за иселување од вилата бидејќи не им се допаѓа премногу локацијата.

Фото Инстаграм/Меган Маркел

Неодамна Меган Маркл предизвика големо внимание по гостувањето на интернет-платформата „Дилбук” (DealBook) на „Њујорк тајмс” каде што разговараше за различни теми од економијата, професионалноста и еднаквоста на жените.

фото инстаграм/Меган Маркл

Меган тогаш најмногу се посвети на темата за платено породилно отсуство. Имено таа токму на оваа тема неодамна напиша и отворено писмо до Конгресот на САД.

фото инстаграм/Меган Маркл

– И кога мојот живот и мојот начин на живот беа поинакви, се залагав за она што е правилно. Не бев во Америка долго време, живеев во Канада седум години, а потоа се преселив во Обединетото Кралство. Се вратив и станав мајка на две деца, а Америка е една од шесте земји во светот кои немаат никакво државно платено породилно отсуство… Едноставно нема смисла!, рече таа.

фото инстаграм/Меган Маркл

Меган посочи дека многу мајки се соочуваат со проблеми кога ќе се остварат во таа улога за прв пат. Таа истакна дека мајката во САД воопшто нема време да поминува со своето бебе.

фото инстаграм/Меган Маркл

– Имаме петмесечно бебе – ова е чувствителен период за нас. Ние имаме луксуз што воопшто го имаме тоа време со бебето, рече тогаш таа.

фото инстаграм/Меган Маркл

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close