Кафе муабет

Нема да верувате што доби Шаулиќ од конзулатот во Цирих: Ова му беше најголема желба по свадбата- Михајло е главна тема во медиумите

Ќе добива по 5000 евра за стан...

Синот на починатиот пејач Шабан Шаулиќ, Михајло Шаулиќ, минатиот викенд се ожени со својата избраничка Марина Велимировиќ.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

Како што веќе се пишуваше тој до неодамна, според извори од Швајцарија, живеел во хотел во близина на конзулатот.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

Како што наближувал датумот на венчавката, Михајло го откажал сместувањето и изнајмил стан во кој би живеел со бремената сопруга.

фото инстаграм/Илда Шаулиќ

Како што објавија тамошните медиуми наводно младенците сакаат да го уредат станот по свој вкус, па се одлучиле за ненаместен стан.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

– Михајло и Марина не сакаа да изнајмат наместен стан. Заедно ќе средат се по нивен вкус. Сега треба да бараат мебел и сите други детали околу уредувањето на просторот каде што ќе живеат во иднина. За нивниот стан конзулатот месечно ќе одвојува и до 5.000 франци. Двајцата следната недела патуваат за Цирих. Моментално се уште се во Белград – вели за српски Курир извор близок на парот, а потоа додава:

фото инстаграм/Илда Шаулиќ

– Работата со приватната градинка на Баново брдо, чиј сопственик е таа, ја препушти на нејзината сестра. Логично, таа има најголема доверба во неа и воопшто не е загрижена бидејќи знае дека се ќе биде во најдобар ред– заклучува нашиот извор.

фото инстаграм/Илда Шаулиќ

Да потсетиме, Михајло Шаулиќ се занимава со многу одговорна работа. Тој е генерален конзул на Србија во Цирих, а веќе извесно време живее на релација Швајцарија-Белград.

фото Ало.рс

Неговата сопруга Марина, која на венчавката го зела презимето Шаулиќ, е родена во Убо и уште од мали нозе важела за вистинска убавица. Израснала во просечно семејство, а за приватната градинка, чиј сопственик е таа, се изборила сама.

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

Марина е во четвртиот месец од бременоста и до пред некое време беше со Михајло во Швајцарија.

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

Да потсетиме, Михајло во неделата го кажа судбоносното „да“ на неговата бремена девојка Марина Велимировиќ, а прославата беше организирана во еден од најелитните хотели во Белград.

фото Ало.рс

Гала свадбата помина во најдобар ред. Присутни беа речиси сите јавни личности, а бидејќи знаел дека неговата свадба беше најголемата желба на неговиот покоен татко, Михајло наздравил во негово име и ги расплакал сите присутни.

фото Ало.рс

Михајло никогаш не криел дека загубата на неговиот татко се уште не ја преболел и дека многу му недостасува особено на толку важен ден како што е свадбата. Според присутните, емоциите постојано се менувале, особено кога пејачот по говорот на Михајло ја испеал „Свадбена песна“ на Шабан.

FOTO: PINK.RS/J. MATIĆ

– Михајло како што и сам напомена во неколку наврати, се уште не го преболел заминувањето на Шабан, и се чини дека сето ова му е најтешко. Татко му е постојано во мислите, вчера особено му беше тешко што не беше покрај него. Наздравуваше со гостите, а потоа со грутка во грлото му ги посвети на Шабан следните зборови:

фото Ало.рс

„Tатко мој, не можев да ја замислам мојата свадба без тебе. Не се договоривме така, нашите планови беа поинакви. Знам дека сега не гледаш и дека си среќен. Ќе бидеш тука преку твоите песни, кои оркестарот ми ги пее откако те нема“ – изјави за С.Телеграф извор од местото на настанот и додаде дека сите присутни ги полазиле морници кога пејачот по говорот ја испеал песната на Шабан:

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

-Кога почнаа стиховите „Ајде татко, кити ги свирачите, ќе играме уште подобро и погласно, цело маало нека чуе дека си го оженил синот“, се расплака Гоца и ги прегрна младенците. Ниту на Илда, ниту на Санела не им беше ништо помалку тешко, но тие издржаа сè и уживаа во безвременските хитови на нивниот татко.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

Инаку, младоженецот пред свадбата стана генерален конзул на Србија во Цирих, што беше уште една причина за славење, но на Михајло, кој е единственото машко дете од бракот на Шабан Шаулиќ и Гордана, најмногу му недостасуваше неговиот татко а тоа не го криеше.

фото инстаграм/Михајло Шаулиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close