Кафе муабет

Немав пари ниту за хулахопки, позајмував фустани: Карлеуша призна од која пејачка мајка и позајмила 25.000 марки

Драгана Мирковиќ и помогнала да ја започне својата кариера...

Пејачката Јелена Карлеуша денес е една од најдобрите стилизирани дами на нашата музичка сцена.

Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша

Иако често сака да ја провоцира јавноста, таа знае феноменално да го претстави секое парче облека.

Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша
Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша

Нејзиниот стил се менуваше со годините, но она што е сигурно е дека отсекогаш била автентична!

Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша

На Инстаграм се појави видео од самиот почеток на нејзината кариера, а на него можеме да видиме дека Јелена тогаш изгледала сосема поинаку. Иако веднаш почна да интригира со својот изглед.

Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша

Карлеуша на 16 години изрази желба да стане пејачка. Ја имала поддршката од нејзината мајка Дивна, но немале доволно средства за нејзиниот прв деби албум.

Фото: Инстаграм/ Јелена Карлеуша

– Кога ја започнав кариерата, на неполни 16 години, тоа беше многу тешка ситуација. Балканот беше во пламен, а првиот албум го снимив во 95 година. Мајка ми позајми пари од Драгана Мирковиќ. Да! Драгана Мирковиќ ми позајми пари за првиот албум. И додека мајка ми се фаќаше за глава како ќе и вратиме 25.000 марки, бидејќи тогаш имаше новинарска плата од две марки, мене ме мачеше уште една мака – немав пари за чорапи. И кога купував ги чував, ама џабе. Секогаш некако ги закрпував и ги лепев со лак, измислувајќи некоја глупост. Се појавив на телевизија, насмеана, полна со себе, убедувајќи ги водителките и гледачите дека јас, безобразното дете од Нов Белград, сум новата Мадона. Никој не знаеше дека новобелградската Мадона крие најлонски чорапи залепени со лак под нејзиниот позајмен фустан. Годините минуваа и јас се борев како куче. Мадона од регионот стана добро позната Ј.К. и ги вратив парите на Драгана – напишала Јелена Карлеуша на својот профил пред неколку години.

фото инстаграм/Јелена Карлеуша
фото инстаграм/Јелена Карлеуша

Првиот албум „Огледалце“ е објавен на 24 април 1995 година. Со него таа постигна голем комерцијален успех, продавајќи повеќе од 100.000 примероци во Југославија. Хитовите од тој албум беа песните “Ogledalce”, “Najbolja drugarice” и “Suze devojačke”.

View this post on Instagram

A post shared by @retro_hitovi

Тогаш најтиражниот весник „Сабор“ на Јелена и предвидуваше голема кариера со пораката – Ѕвездата е родена.

Во продолжение неколку видеа од почетокот на кариерата на Карлеуша…

View this post on Instagram

A post shared by @retro_hitovi

View this post on Instagram

A post shared by @retro_hitovi

View this post on Instagram

A post shared by @retro_hitovi

View this post on Instagram

A post shared by @retro_hitovi

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close