Uncategorized

Неговата мајка била изложена на РАДИЈАЦИЈА ВО ЧЕРНОБИЛ па тој се родил со половина тело: Го остави во дом, а тој денес е успешен и живее како сите останати- ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА СЕГА

Тим го сака животот...

25- годишниот Тим Мејсон е роден со инвалидитет но тоа не го спречува да живее квалитетно и нормално како и сите останати а воедно и да го оствари својот сон.

фото профимедиа

Момчето без нозе и само една рака вели дека одбива да дозволи неговата попреченост да го спречи затоа што сака да „докаже на луѓето дека грешат“.

фото профимедиа

Неговата борба за живот започнала од самото раѓање. Имено мајката на Тим Мејсон била изложена на големи количини на радијација по нуклеарната несреќа во Чернобил во 1986 година, што значи дека тој е роден со само еден екстремитет. Потоа бил сместен во сиропиталиште каде се мислело дека никогаш нема да биде посвоен.

фото профимедиа

Тим Мејсон вели дека и покрај тоа што има само еден екстремитет, тој сепак може да трча, да готви, да танцува, да го шета своето куче и да живее самостојно. Тој, исто така, ја отфрли протетиката на млада возраст и рече дека тие го спречуваат да биде тоа што е.

фото профимедиа

Неговиот живот сосема се променил кога во сиропиталиштето се појавила Вирџинија Мејсон (80), пензиониран директор на добротворна организација.

Таа читала за Тим и отпатувала во Русија за да го запознае. Директорот на сиропиталиштето и рекол дека Тим нема да има добар живот. Но, Вирџинија Мејсон рече дека сака да стане мајка веднаш штом го запознала Тим и го одгледала како самохрана мајка откако го изгубила партнерот кога Тим имал седум години.

Сега има 25 години, живее во Хартфорд, САД и работи во винската академија на долината Напа. Тим вели дека сака да им докаже на луѓето дека грешат и да им покаже на другите дека немањето раце и само една нога не треба да биде пречка.

фото профимедиа

– Луѓето мислат дека инвалидите не можат да вежбаат, но сите ние можеме. Вежбањето е за секого. Луѓето не сфаќаат дека јас не седам во мојата соба само како „тројно ампутирана личност“. Сакам вежбање и тоа ме одржува здрав и физички и психички. Секој ден се будам и се борам. Мојата независност е она за што сум најмногу благодарен.

фото профимедиа

Тим вели дека иако на Вирџинија ѝ било кажано од сиропиталиштето дека нема да има добар квалитет на живот, таа знаела дека ќе биде добро.

фото профимедиа

– Знаеше дека ќе бидам добро. Беше многу среќна што ме најде.

Откако Вирџинија го посвои тригодишниот Тим, заминаа во Америка и тој почна да зборува англиски веднаш по неговото пристигнување.

фото профимедиа

-Одев во основно училиште, бев навистина активен и секогаш играв на игралиште.

Кога бил помлад, Тим истакна дека користел протези и патерица за да се движи. Но, тоа го спречи да биде свој, рече тој.

фото профимедиа

– Навистина не ми се допадна протезата, немав чувство дека тоа сум вистинскиот јас. Сакав да бидам свој без нив.

Вирџинија го поддржа изборот на нејзиниот син да престане да користи протетика. Тим рече дека растењето е „како на тобоган“. На почетокот уживал во училиштето и се дружел, но се борел во тинејџерските години.

фото принтскрин

– Гимназијата беше оној момент кога почнав да го забележувам влијанието на мојата попреченост врз другарувањето. Ме прашуваа: „Кој воопшто би се запознал со тебе?

Сега, со работа и љубезно семејство и пријатели околу него, Тим вели дека може да игнорира какви било негативни коментари.

фото принтскрин

– Има многу сомнежи за тоа што можам да направам. Тоа може да биде обесхрабрувачки. Но, јас сум тука и го правам тоа. Сум видел толку многу позитивни коментари и тоа ми значи. Луѓето се плашат да поставуваат прашања. Ми поставуваат прашања како зошто сум роден на овој начин и општи прашања за мојата состојба. Често ме прашуваат како одам во тоалет, што ми е смешно.

Тим истакна дека ужива во моментите кога го шета своето милениче.

фото принтскрин

– Луѓето мислеа дека нема да можам да се грижам за куче, но тој е мојот најдобар пријател. „Јас целосно се грижам за него и го носам на три прошетки дневно. Единствено за што ми треба помош е да го одведам на ветеринар.

Тим, исто така, гордо сподели дека ужива да вежба, па дури и ослабе 18 килограми во 2021 година.

фото принтскрин

„Ја користам лентата за трчање околу 10-30 минути и правам сопствена верзија на кревање тегови и стомачни“, рече тој.

И покрај тоа што одби да дозволи неговата попреченост да го спречи да го живее животот на свој начин, Тим рече дека забележал како тоа влијаело на неговиот љубовен живот.

фото принтскрин

„Запознавањето е тешко во оваа генерација, луѓето гледаат попреченост на вашите профили на социјалните мрежи и го засноваат своето мислење за вас врз основа на тоа“, рече тој.

– Тие не ја гледаат моќната личност што ја гледам, вели Тим, а пренесува DailyMail.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close