Новости

НА 84 ГОДИНИ ГО КАЖА СУДБОНОСНОТО “ДА” : Тозовац се ожени со Мима, по 40 години заеднички живот!

Пејачот со својата Мима помина 40 години заеднички живот...

По 40 години љубов со својата партнерка Емилија Мима, познатиот пејач Предраг Живковиќ -Тозовац го кажа судбоносното „да“ на 84-годишна возраст.

Foto Printscreen

Тозовац се ожени пред два дена а по долги години заеднички живот, тој и својата животна сопатничка Емилија Мима решија својата љубов да ја крунисаат со брак.

Само неколку луѓе присуствуваа на венчавката, а прославата не можеше да помине без малку музика и хармоника.

foto printscreen

„По 40 години љубов, мојата Мима и кралот на музиката, Драган Тозовац“, напиша нивната пријателка Билјана и на својот Инстаграм профил сподели фотографија од младенците.

Пријателите му пееја на Тозовац „Да ги кренеме чашите горе, Тоза се жени“.

Жена ми, можам да кажам жена ми и со право велам жена затоа што таа е “вистинска жена и затоа што скоро половина од мојот живот го поминав со неа. Таа е многу трпелива, добра мајка е, добра пријателка, има внуци, па затоа е добра баба. Но, пред сè, таа мене ми беше пријател и поддршка во мојот живот. Јас сум Водолија, и таа не може сама.

-Еднаш сонував дека починала. Така и реков, гушкајќи го сандакот, плачејки на глас во сон: ” Зошто ме оставаш, со кого да живеам сега?

„Бидете внимателни, тоа е најискрената реченица што мажот ја изговара во сон.  Затоа и ја посветив најубавата љубовна песна во тоа време”, изјави Тозовац за Блиц.

Како што може да се види на фотографијата од венчавката, Мима носеше портокалова облека, а Тозовац костум.

За оние кои не знаат, Живковиќ е роден во Кралево а неговиот прекар го добил по својот татко Светозар-Тозе Живковиќ. Неговото вистинско име е Предраг Живковиќ. Тоза бил познат акордеон во тоа време и имал кафетерија во Матарушка Бања, каде што Предраг го поминал поголемиот дел од своето време слушајќи ги старите народни песни.

Германците го застрелале татко му во 1941 година. Тој почнал да свири на хармониката што му ја оставил неговиот татко за да заработи пари за леб, па свирел на свадби кога имал само 10 години.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close