Кафе муабет

НА СУД СМЕ СО МУСТАФА: Емина прозбори за пропаднатиот брак со турската ѕвезда!

Двајцата се разведоа пред три години, но бидејќи Мустафа не ја плати договорената алиментација, пејачот правдата ја побара на суд...

Пејачката Емина Јаховиќ пристигна во Белград за да присуствува на својот закажан настап, а во разговор со новинарите откри дека се заразила со коронавирус за време на пандемијата.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Во оваа прилика популарната пејачка проговори и за неуспешниот брак со познатиот пејач Мустафа Сандал, со кого има два сина.

фото инстаграм

Како што рече се заразила со вирусот корона и имала потешки симптоми, а најголема поддршка во тој период и била нејзината мајка Сенија, која поголемиот дел од времето го поминува со неа и нејзините внуци во Истанбул.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

– Мајка ми е со нас во Истанбул, таа беше вакцинирана тука во Србија, благодарам на Бог и на мојот брат. Сè уште имам многу антитела, затоа што се заразив од ковид, се надевав дека ќе дојдам тука да се вакцинирам. Беше многу тешко, многу тешко го поминав вирусот. Не ми беше добро и секако тоа беше најтешкото искуство во мојот живот што се однесува до моето здравје – открива Јаховиќ.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Сепак, она за што најмногу се пишуваше во медиумите кога станува збор за Емина е нејзината врска со поранешниот сопруг, Мустафа Сандал, со кого има два сина. Двајцата се разведоа пред три години, но бидејќи Мустафа не ја плати договорената алиментација, пејачот правдата ја побара на суд.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

– Во моментов сме на суд, па ќе видиме што ќе се случи. Јас навистина не сум тип на човек од оние кои се не дај Боже, од која било причина на суд, дури и кога имаше проблеми со новинари и медиуми, јас никогаш не одев на суд, но ова едноставно мораше. Ние не комуницираме, зборуваме само за децата, се разбира, тоа е многу важно… – заклучува Емина во шоуто „Премиера“.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

Емина пред извесно време истакна дека нема да го прифати фактот дека Мустафа не ги исполнува своите обврски и она што тој се обврза да го покрие, кога станува збор за трошоците.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

– Освен алиментација, Мустафа не ги плати ниту трошоците за летен одмор, изнајмување возила и плата на возачот, што се и негови обврски, склучени со договорот што го имаа кога го решија прашањето за алиментација и трошоци – истакна пред извесно време извор близок на парот.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

– Во Турција се прошири приказна дека Мустафа не ги исполнил своите обврски само два месеца, поради пандемијата на коронарниот вирус. Сепак, сето тоа траеше 26 месеци, а тие се разведоа пред 32 месеци. Значи, голем дел од тој период сите трошоци паднаа на Емина. Таа нема да го прифати тоа – вели изворот.

фото инстаграм
фото инстаграм

– Мустафа не плаќаше алиментација за нашите синови Јаман и Јавуз повеќе од две години. Сите одговорности ми преминаа на мене. Требаше да купи куќа во Белград, но не го стори тоа. Имавме и договор за покривање на детското здравствено осигурување. Денот кога се чувствував најлошо беше кога ги однесов децата на лекар и дознав дека не им е платено здравствено осигурување – изјави неодамна пејачката.

фото инстаграм
фото инстаграм

– Не зборувам за личност чија финансиска состојба не е добра и која е во неволја. Сè во животот е за нас луѓето. Ако еден ден неговата финансиска состојба е лоша, ќе работам и за него. Но, знам дека не е. Правда има кога станува збор за мајчинството и татковството, како и за сите работи во животот. Целата моја борба не е само за мене, туку за оваа скала на правда да работи во полза на сите жени во оваа ситуација – рече Јаховиќ.

foto instagram
фото инстаграм
Фото Инстаграм/Емина Јаховиќ

Имено тие беа во брак 10 години и по разводот се обидоа да останат пријатели, дури некое време се шпекулираше дека ја обновиле својата романса. Во меѓувреме, тие станаа непријатели! Емина неодамна за српски Информер потврди дека во иднина ќе се гледа со Мустафа само на суд.

фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм
фото инстаграм

– Тажно е што после толку години имаме проблем … Во Турција законот сериозно ги штити жените. Затоа е добро што сè се случува овде во Турција, а не во Србија. Претпоставувам дека на крајот ќе постигнеме договор – рече Јаховиќ.

фото инстаграм
фото инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close