Дом и семејство

На породување отишла со автобус додека тој бил во Лондон- Ова се синовите на легендарниот Оливер Драгојевиќ!

Зад себе остави три сина и седум внуци...

Покојниот пејач Оливер Драгојевиќ остави бескрајна трага со своите песни, едноставноста, вербата во луѓето и љубовта кон музиката.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Великанот кој го паметиме по неговите многубројни хитови кои ги обожаваат апсолутно сите, освен неговите песни, негова голема љубов беа госпоѓата Весна Драгојевиќ и нивните три сина.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Кога станува збор за неговите синови, најстариот Дино Драгојевиќ го доби во 1975 година, а во едно од своите јавни настапи истакна дека не може да присуствува на раѓањето на Весна. Три години по првото породување, Весна на свет ги донесе близнаците Дамир и Давор.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Оливер сакаше да ја зачува семејната традиција  името на децата започнува со почетната буква „Д“. Весна важи за вистинска бестрашна хероина која отишла во породилиште со автобус додека Оливер во тоа време бил во Лондон.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

– Тоа е голем проблем за една жена. Не знам дали би и било олеснување ако има сопруг до неа. Не знам. Подобро е да ја видите кога не е толку нервозна, скршена. Тогаш се сеќавате на таа слика, рече во една прилика легендарниот Драгојевиќ.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Покојниот пејач во неколку наврати зборуваше дека Весна е глава на куќата, како и во повеќето далматински домаќинства.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

– Можам да кажам дека Весна е главна во куќата, но и дека секој има свој простор, истакна Оливер.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Пејачот првпат стана дедо во 2008 година кога неговиот син Дино и невестата Невена добија син на кој му дадоа име Дује бидејќи е роден на 7 мај, токму на денот на патронот на градот Сплит, Света Дуја. Но, ова не е нивниот единствен син. Во 2011 година ги добија близнаците Тони и Луција, а помалиот брат Дамир и неговата сопруга Ванда во 2014 година ја добија ќерката Маргита, а во 2017 година синот Винко. Но, тоа не е крајот на внуците.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Синот Давор и сопругата Кармен имаат син Марко именуван по таткото на Оливер. Пред две години Давор повторно стана татко и го доби синот Лука. Ако сте лоши со математиката, тука сме да ви помогнеме. Весна и покојниот Оливер имаат вкупно седум внуци.

Фото Фејсбук/Весна Драгојевиќ

Весна еднаш изјави дека нејзиниот сопруг во една прилика рекол да им дадат какви сакаат имиња на децата но да не им паѓало на памет ниту едно да го носи името Оливер, за да не го задеваат на училиште дека се вика Оливер Драгојевиќ.

Фото Фејсбук/Весна Драгојевиќ

– Многу ги сакам моите внуци, семејството, не треба тоа да го кажам. Мислам дека сум добар дедо, гледам дека ме сакаат внуците. Тие се добри деца. Знаете, додека не се родија внуците, не забележав колку брзо минуваше времето. Кога ги гледам како растат, ме потсетува на пченицата што ја сееш пред Божиќ, а потоа никнува кога ти треба. Вистинското време лета, изјави во една прилика никогаш не прежалениот Драгојевиќ.

Фото Фејсбук/Весна Драгојевиќ

– Татко ми никогаш не ме притискаше со некои свои амбиции. Како ни Давор или Дамир, никогаш не ми туркаше инструменти во рака само затоа што сме деца на познат пејач, не требаше да учиме да свириме или да одиме во музичко училиште, иако дома секогаш имаше клавијатури, гитари, кларинети… Колку што се сеќавам, никогаш не не оптоваруваше со својата работа и неговата слава. Иако изгледа како фраза, но секогаш бевме пријатели, заедно одевме на море и риби, заедно игравме билијард, изјави синот Дино за својот покоен татко во биографската книга „Сплит девојка, од ѕидот до вечноста“, напишана од музичкиот критичар и новинар Златко Гал.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Имено, синовите не тргнаа по стапките на својот татко, но можеби еден ден внуците ќе продолжат таму каде што застана легендарниот пејач.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Да потсетиме, Оливер Драгојевиќ почина  на 29 јули 2018 година на 71 година по битка со тешка болест.
Оливер беше еден од најталентираните пејачи во поранешна Југославија. Музиката ја засака од најрано детство, впрочем кај таквите генијални ликови талентот и се јавува толку рано. Публиката го сакаше токму поради неговиот талент да предизвика емоции кај секого, поради неговата посебна искра која што ја имаше и по која беше препознатлив.

фото Фејсбук/Оливер Драгојевиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close