Кафе муабет

НАЈУБАВОТО ДЕВОЈЧЕ ВО СВЕТОТ: На две години почна да се шминка, мајка и и давала енергетски пијалоци, ја носела на солариум, ставала вештачки нокти и заби- еве како изгледа денес, ќе се изненадите!

Победи на многу избори за убавина...

Кога започна да се прикажува телевизиското шоу “Toddlers and tiaras”, не е доволно да се каже дека светот остана во целосен шок.

фото инстаграм/Иден Вуд

Во шоуто мајките ги пријавуваа своите ќерки кои беа принудени да влезат во светот на возрасните на многу мала возраст.

фото инстаграм/Иден Вуд

Иако е познато дека децата ги сакаат натпреварите за убавина во Америка, а многу мајки на нив гледаат можност да им дадат посветла иднина на своите деца, неизбежно е децата често да поминуваат низ вистинска тортура, се со цел да изгледаат „совршено“.

фото инстаграм/Иден Вуд

Солариум, вештачки нокти, коса, па дури и заби, кореографија, костими, вежбање по неколку часа дневно, се само дел од она што е потребно за да биде прогласена за „најубаво девојче или момче“.

фото инстаграм/Иден Вуд

И додека многумина не гледаа ништо лошо во вакво нешто, зад сиот тој гламур се криеше темната страна, а младата Иден Вуд тоа најдобро го почувствува на своја кожа.

фото инстаграм/Иден Вуд

Сигурно многумина го знаете ликот на оваа девојка. Изминатите години неколку пати победи на неколку избори за убавина, а беше прогласена за најубава девојка во цела Америка.

фото инстаграм/Иден Вуд

Нејзината мајка Мики ја воведе во светот на конкуренцијата кога имаше само две години, инсистирајќи русокосата Иден секогаш да биде дотерана, со совршена фризура, шминка и облечена во женски фустани од тул.

фото инстаграм/Иден Вуд

Мики сакаше да ја „зачува убавината“ на својата ќерка до тој степен што ја тераше да јаде само нискокалорична храна, а ја носела и на солариум и згора на се и даваше енергетски пијалоци секој ден за Иден да биде добро расположена.

фото инстаграм/Иден Вуд

Ваквиот начин и темпо на живот не се одразиле добро на здравјето на оваа млада дама – таа континуирано имала силни главоболки, а имала и дигестивни проблеми.

фото инстаграм/Иден Вуд

Подоцна на виделина излегла информација дека Мики често ја тепала ќерка си, за Иден да „создаде отпор на стресни ситуации“.

фото инстаграм/Иден Вуд

На крајот оваа мајка била предупредена дека мора да го промени своето однесување за државата да не и го одземе детето, а самата Иден решила да престане да се натпреварува кога наполнила шест години и ја освоила 300-тата титула!

фото инстаграм/Иден Вуд

Таа денес има 15 години, а се уште се занимава со манекенство, но во многу помала мера. Имаше епизодни улоги во неколку филмови, напиша автобиографска книга и се испроба во блогирањето.

фото инстаграм/Иден Вуд

Популарна е и на Инстаграм, каде ја следат речиси 70.000 луѓе, а истакна дека во иднина би сакала да се посвети на актерството и музиката и да има сопствен бренд на детска облека.

фото инстаграм/Иден Вуд

И покрај тоа што оваа тинејџерка донекаде успеала да се врати во нормалното растење, последиците од лишеното детство се трајни, што се гледа и по нејзиниот изглед, но и по начинот на живот кој не наликува на 20-годишна девојка.

фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд
фото инстаграм/Иден Вуд

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close