Новости

Најубавите филмски парови чии љубовни приказни ќе останат запаметени засекогаш

Ова е листатата на најдобрите филмски парови...

Романтичните души кои уживаат во љубовните сцени во филмовите, оние кои веруваат во вистинската љубов, оние без срам кои ги искажуваат емоциите и знаат да заплачат на љубовните сцени, издвојуваат неколку филмски парови, кои едноставно воодушевуваат.

Овие парови кога ќе ги погледнеме на малите екрани нема да не остават рамнодушни…

Да на прво место секако е филмот Титаник.

До денес никој не останал рамнодушен на легендарниот американски љубовен филм режиран и напишан од Џејмс Камерон во 1997 година.

Дејството на филмот се одвива за време на патувањето и бродоломот на познатиот патнички брод Титаник. Ова е еден од најскапите филмови на сите времиња, а исто така го држи рекордот по број на освоени Оскари со 11 и рекордот во најголема заработка на кино благајните во светот.

Главните улоги во филмот ги глумат Леонардо ДиКаприо како сиромашниот човек по име Џек Давсон кој еден ден на игра со карти ќе добие карта за трета класа за патување на бродот Титаник. И Кејт Винслет како младата девојка Роуз ДеВит Букатер која е свршена со богат маж. Набргу по запознавањето, овие двајца ќе се вљубат, но подоцна потонувањето на бродот ќе ги раздели за секогаш.

 

Иако нивната врска беше осудена на пропаст уште од самиот почеток, Роуз и Џек сепак ќе останат запаметени како едни од најпознатите филмски парови на сите времиња. И луѓето ја сакаат нивната приказна, тие ја сакаат приказната за еден пар што навивавме да преживееме додека сè околу нив потона.

Дури и оние со најсрдечно срце мора да признаат дека овој пар е еден од најдобрите филмски парови на сите времиња.

Илса и Рик, Казабланка

Оваа приказна за изгубената љубов од 1942 година, во која глумат Ингрид Бергман и Хемпри Богарт, остана во нашите сеќавања и поради некои култни реченици како:

 

„Од сите локали во сите градови низ светот, влегува во„ Мојот или бакни ме “. Бакни ме како да е последен пат!

Класичните романси никогаш не излегуваат од мода, а приказната за Илса и Рик ја прави Казабланка една од најголемите љубовни приказни некогаш раскажани.

Бејби и Џони (Dirty Dancing)

Џони (Патрик Свејзи) и Бејби (Џенифер Греј) се едни од оние парови што секој ќе ги препознае штом ги види на фотографија.

Многу жени сонуваат за слична ваква романса. Дополнителен плус на нивната приказна е генијалниот саундтрак.

 

Инаку Греј, кога имаше  27-години, во оригиналниот филм ја толкуваше Френсис „Бејби“ Хаусман, тинејџерка која се вљубува во инструкторот за танц Џони Кесл (Свејзи), во одморалиште во сојузната држава Њујорк во 1960-тите.

Патрик Свејзи поина од канцер во 2009 година на 57-годишна возраст.

Сали и Хари (Кога Хари ја запознав Сали)

Што се случи кога Хари ја запозна Сали? Па, една од најнезаборавните филмски љубовни приказни и една од најдобрите парови што некогаш се појавиле во филм. Кога Хари (Били Кристал) и Сали (Мег Рајан) за првпат се сретнаа, тие не се согласуваа околу тоа дека мажите и жените можат да бидат пријатели. Двајцата пријатели на крајот се вљубуваат, а среќниот крај е една од причините зошто љубителите на романтичните комедии никогаш не им е доста од овој филм…

Вивијан и Едвард (Pretty Woman)

Филмот “Убава жена” е всушност неверојатна бајка, но и бајка на која секогаш со задоволство и се враќаме. Тоа е приказна за Вивијан (Џулија Робертс), проститутка чиј додворувач станува бизнисмен Едвард (Ричард Гир).

 

Тоа е култна акција што ја знаеме напамет, но тоа нема да нè спречи повторно да го гледаме овој филм кога и да посакаме.

 Али и Ноа (The Notebook)

На оваа љубовна приказна нема да може да ги задржите солзите.

 

 

Ќе направи да се чувствувате среќно и тажни во исто време.

Љубовната приказна помеѓу богатата Али (Рејчел Мекадамс) и сиромашниот Ноа (Рајан Гослинг) воодушеви многу дами ширум светот. Љубовната приказна која траеше цел живот и на која ништо не успеа да и застане на патот и денес е омилена за многумина.

Фактот што филмската двојка се вљуби во реалниот живот ја направи уште подобра.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close